Slunce je přítelem i nepřítelem, jak s tím naložit

Vitamín D

Vitamín D ovlivňuje v lidském těle různé pochody. Je to antioxidant, který má větší sílu, než vitamín C. Tento účinný tým – vitamíny D a C – se stará o fungování naší imunity. Ideální je každý den se pohybovat v přírodě, kde nejlépe získáme denní dávku denního světla – například při opalování v plavkách po dobu 15 až 20 minut dodá tělu 20 000 IU vitaminu D.

Tento čas trávený venku nám pomůže se zajistit proti většině nemocí. Tomu, kdo to zcela přehlíží, může dojít k takovému nedostatku vitamínu D, že se jeho imunita začne hroutit. A stojí za zmínku, že většina rakovin začíná v zimě, kdy máme potřebu vitamínu D. To se projevuje například u rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. A ačkoli tento jev lze kontrolovat, špičková farmaceutika jej v podstatě ignoruje.

Začněte se hlídat

Ať je to, jak chce, sami jsme schopni ovlivnit množství vitamínu D v našem těle. Abyste mohli získat údaje o aktuálním množství vitamínu D v těle, musíte jít za doktorem. Pokud se bude doktor zdráhat, jděte na výzkumné pracoviště, kde vám za zhruba 1800 korun provedou vyšetření zvané „25 hydroxyvitamin D“. Nechejte si to přepočítat na ng /ml. Hladina pod 20 je život ohrožující, 30 až 45 je ucházející. Nejlepší hodnoty jsou mezi 45 až 60 ng /ml. Takto budete odolní proti různým infekcím. Kromě toho vám s infekcemi pomůže i správné množství vápníku v těle.

Co byste měli vědět?

Správná hladina vitaminu D v těle zaručuje zadržování vápníku z výživy, i z té, která je chudá na minerály a potřebné látky. Denní dávka vitamínu by přitom neměla přesáhnout 1000-2000 I.U. Tam, kde je rozpoznán kritický nedostatek, se mělo přijímat až 10 tisíc I.U. A v případě, že trpíte závažným onemocněním, je dobré konzumovat 40 až 50 tisíc I.U. V takovém případě je třeba hodnoty vyrovnat na 60 nanogramů na mililitr. Ať už je to jakkoli, je životně důležité dodávat tělu současně hořčík a vitamín B6, abychom předešli kalcifikaci tkání a zabránili tvorbě vápníku ve tkáních, v ledvinách a předcházeli vzniku ledvinových kamenů.

Foto: Pixabay

Vysoké dávky umělého D vitamínu mohou způsobit kalcifikaci, které nelze dosáhnout typickým opalováním. Neznamená to, že tento přípravek je vadný. V případě rakovinových zásob vede vysoký obsah vápníku ke kalcifikaci zásoby, což zmírňuje nebo dokonce zastavuje vývoj nádoru. Zatím bylo experimentálně prokázáno, že jedinci s vysokou hladinou vitaminu D mají o 30 až 50 % nižší riziko rakoviny prsu a o 50 % nižší riziko rakoviny tlustého střeva.

Jak získat vitamín D

Foto: Pixabay

Pokud se chystáte na opalování, nijak to nepřehánějte a nepatlejte se ochrannými krémy. Ty totiž brání vstupu vitamínu D do těla. Příjemnější způsob je jezením rybího tuku, másla a čerstvého mléka. Můžete vyzkoušet dodávat tělu vitamín D i tabletami, ale lepší je chodit po venku a jíst odpovídající pokrm…

Zdroj info: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/, https://www.nature.com/articles/s41574-021-00593-z

Náhledové foto: Pixabay