Káva: úžasný nápoj výborné chuti a prospěšných účinků

Cappuccino

Pokud milujete tento horký nápoj, pak jásejte. Káva může poskytnout celou řadu pozitivních zdravotních účinků. Má to ale jednu podmínku: je zapotřebí konzumovat ji v rozumném množství. Záviset ale může také na tom, jestli ji pijete slazenou s mlékem nebo černou. Pokud ji pijete v množství jednoho šálku denně, můžete si dopřát i cukr či med společně s kávou. Více šálků sladké kávy za den už může znamenat nadměrný kalorický příjem, který vede k obezitě.

Není káva jako káva

Pokud mluvíme o zdravotních účincích kávy, je třeba dodat, že záleží nejenom na to, kolik kávy vypijete, ale také na tom, jakou kávu si dopřejete. Je samozřejmé, že čerstvě mletá zrnková káva pomletá v kvalitním mlýnku na kávukvalitním mlýnku na kávu  bude mít výraznější chuť, než káva připravená z instantního prášku. Záleží ale také na tom, jak kávová zrna skladujete. Kávu skladujeme při pokojové teplotě ve vzduchotěsné nádobě. Pokud ji budete skladovat ve skříňce, můžete použít i průhlednou nádobu. Káva skladovaná mimo skříňku by měla být mimo přímé sluneční paprsky. A ideálně ve světle nepropustné nádobě.

Káva

Foto: Pixabay

Kofein a další živiny v kávě

Když se řekne káva, každý si téměř okamžitě vybaví kofein. Ano, je to návyková látka obsažená v kávě. Pokud si ji ale dopřejeme v rozumném množství, můžeme z ní těžit. Kofein například podporuje paměť a náladu, samozřejmě je také zdrojem energie – má povzbuzující účinky. Dokonce prý dokáže zvýšit výkon a vytrvalost při cvičení. Kromě kofeinu je káva zdrojem celé spousty rostlinných sloučenin, které dosud nebyly zcela prozkoumány. Obsahuje například vitamín B, draslík, hořčík.

Káva a antioxidanty

O kávě se říká také to, že obsahuje antioxidanty. Je to pravda. Tyto sloučeniny chrání buňky před poškozením a jsou jedním z hlavních důvodů, proč je káva tolik prospěšná. Díky antioxidantům je posílen obranný systém lidského těla, které je chráněno před oxidačním stresem a záněty. To vede k tomu, že příjem antioxidantů funguje jako prevence tak závažných onemocnění, jako je cukrovka 2. typu či dokonce rakovina

Káva proti onemocněním

Konkrétně se pitím kávy v rozumném množství můžeme vyhnout těmto onemocněním:

  • Cukrovka 2. typu – nižší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění zůstane i při konzumaci bezkofeinových variant kávy.
  • Neurologická onemocnění – jeden šálek denně může pomoci proti rozvoji Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
  • Jaterní choroby – pravidelná konzumace kávy má pozitivní vliv na zdraví jater, která může chránit před cirhózou nebo ztučněním jater.
  • Rakovina – lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají nižší riziko rakoviny jater a kolorektálního karcinomu.
  • Deprese – káva může snížit také úzkostné stavy a deprese a povzbudit náladu.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/the-health-benefits-of-coffee/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15657469/

Foto: Pixabay