Máte doma citróny? Pak můžete využít kyselinu citronovou

Citrony

Proč je citronová kyselina tak rozšířenou položkou? Má obzvláště praktické čisticí účinky, je antibakteriální, chrání před plísněmi, je neškodná pro zdraví a má nádhernou vůni. V případě, že se pustíte do úklidu své domácnosti s pomocí této kyseliny, budete se štěstím jen tetelit.

Klasické využití pro úklid koupelny

Určitě jste věděli nebo slyšeli o tom, že citronovou kyselinu lze snadno využít při praní bílého prádla, kdy rozjasní barvu a propůjčí mu nádhernou vůni. Její použití je opravdu snadné, stačí, když ji přidáte do pracího prášku.

Kombinace, která obsahuje citronovou kyselinu, je mimořádně účinná pro čištění oken, zrcadel, kohoutků a kovových povrchů v koupelně. Bez námahy si roztok připravíte tak, že do 4 sklenic vody přidáte 2 lžičky citronové kyseliny a sody s mýdlem. Směs namíchejte do rozprašovače pro lepší aplikaci.

Špinavá kuchyňská linka? Není problém

Navlhčením utěrky na nádobí a nalitím citronové kyseliny na ni, bez námahy vyčistíte například usazeniny na nádobí způsobené pitím čaje a kávy. Stejným způsobem se navíc zbavíte nečistot a usazenin na příborech, které přitom získají i požadovaný lesk. Tato kyselina je navíc mimořádně účinná pro mytí nádobí, a to jak ručně, tak v myčce. V případě, že myjete nádobí ve dřezu, přidejte ji do vody.

Citrony 2
Foto: Pixabay

Pokud používáte myčku, přidejte do nádobky na přípravky přibližně dvě čajové lžičky kyseliny citrónové a dosáhnete lesku sklenic a okouzlující vůně. Kromě toho ji budete moci využívat pro likvidaci vodního kamene v hrnci. Vhoďte do hrnce 4 lžičky kyseliny, přidejte 3 hrnky vody, přiveďte vodu k varu a poté směs v hrnci alespoň na čtvrt hodiny odstavte. Nakonec nádobí pořádně opláchněte a umyjte.

Vhodná pro relaxaci a uvolnění

Citronová kyselina je skvělým způsobem, jak uvolnit unavené nohy, a také jak si zajistit péči o svou pokožku. Ke kyselině přidejte pouze několik kapek esenciálního oleje a sody do teplé vody a nohy v ní na chvíli koupejte.

V případě, že citronovou kyselinu přidáte do misky bílého jogurtu a přidáte kapsli vitaminu E a med, můžete získat ozdravnou a rozjasňující masku. Krouživými pohyby vetřete mast do pokožky, nechejte ji na 10 minut působit a poté vše pořádně opláchněte.

Zdroje info: krasa.cz, 4health.clevelandclinic.com

Náhledové foto: Pixabay