Zdravý fast food: je to vůbec možné? Určité možnosti existují

Hamburger

Dát si rychlé jídlo, když máte hlad vás přímo láká k návštěvě fast food restaurací. Rychlost, poměrně dobré ceny a jídlo, které si můžete vzít s sebou. Není ale překvapením, že většina pokrmů se neslučuje se zdravým životním stylem. Fast food dokonce spousta lidí (oprávněně) spojuje s obezitou. Jednou za čas nezdravé jídlo není nic strašného. Pokud jste ale často v časovém presu, možná budete chtít vědět, jaké možnosti občerstvení z fast foodu jsou ty nejlepší.

Zdravý fast food? Může být…

Váš vlastní výběr může ovlivnit to, kolik kalorií nakonec přijmete. Pokud se chcete najíst co nejzdravěji, pak z nabídky volte taková jídla, která obsahují libové, ideálně grilované, maso (ano, odpadá většina hamburgerů), zeleninu a vynechejte sladké sodovky. Ve fast foodu máte obvykle na výběr z několika salátů. I ty se ale mohou stát kalorickou bombou – pokud do nich nalijete dresinky. Ty jsou totiž plné tuků a sacharidů a nepřináší nic dobrého.

Caesar salát

Foto: Pixabay

Vyberte si předem

Pokud víte, že nebudete mít přes den čas dát si pořádné jídlo, pak je dobré podívat se na nabídku fast foodu předem. Online můžete získat informace o kalorických hodnotách jednotlivých pokrmů, čímž si nabídku usnadníte. Můžete se zkusit domluvit také s obsluhou, aby například vynechali zálivku v tortille, přidali více zeleniny nebo mít jiné požadavky. Vězte, že nebudete první a ni poslední, kdo má speciální požadavky na svůj pokrm.

Tři zlatá pravidla při nákupu ve fast foodu

Objednáváte-li si jídlo ve fast foodu, pak se řiďte následujícími třemi pravidly:

  1. Vybírejte libové maso, pokrmy se zeleninou a vlákninou.
  2. Vyhněte se speciálním nabídkám, které zahrnují spoustu jídla a sodovku zdarma.
  3. Snažte se vybrat si pokrm pod méně než 500 kalorií.

Jen příležitostně

I když je pro někoho jídlo z rychlého občerstvení velmi chutné, nechte si to jen na určitou příležitost. Tato strava rozhodně není z dlouhodobého hlediska zdravá a výživná. Maximální množství pokrmů ve fast foodu by mělo být jednou za týden (a klidně i méně, záleží na tom, jak moc závislí na těchto pokrmech jste). Tyto pokrmy obsahují obrovské množství sodíku a přitom jen velmi málo vitamínů a minerálů.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/healthy-fast-food/

https://www.researchgate.net/publication/346220090_Fast_Food_Consumption_and_its_Impact_on_Health

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324847

Foto: Pixabay