Rychlé hubnutí: důvody, proč může být nebezpečné

Cvičení

Snad každá žena touží po krásné postavě, se kterou je bohužel v dnešní době spjatá nízká tělesná hmotnost. Pokud žena zaznamená úbytek na váze, je spokojená. Jenomže pokud je tento úbytek na váze bezdůvodný – bez úpravy jídelníčku nebo zařazení nějaké fyzické aktivity, může být předzvěstí nějaké vážné nemoci. Příliš rychlé hubnutí způsobuje nadměrnou únavu a neschopnost soustředit se a naplno vykonávat každodenní činnosti. Pokud takové rychlé hubnutí zaznamenáte spolu s dalšími problémy, měli byste neprodleně navštívit lékaře.

BMI

BMI neboli body mass index či česky index tělesné hmotnosti je ukazatel, který nám napovídá, jak na tom ve skutečnosti jsme. Hodnotu BMI získáte tak, že vydělíte svou váhu v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. Podle získaného čísla můžete zjistit, jakou máte váhu:

  • 16,5 a méně: těžká podvýživa,
  • 16,5 – 18,5 podváha,
  • 18,5 – 25 ideální váha,
  • 25 – 30 nadváha,
  • 30 – 35 obezita prvního stupně,
  • 35 – 40 obezita druhého stupně,
  • 40 a více obezita třetího stupně.

Paže

Foto: Pixabay

Důvody úbytku na váze

Důvody, proč dochází k nevysvětlitelnému úbytku na váze, může být bohužel v mnoha státech to, že se náhle dostanete do tísnivé finanční situace. Prostě není za co koupit jídlo. Obvykle se to týká spíše států s nerozvinutým sociálním systémem. Pokud bychom se zaměřili na rychlý váhový úbytek u žen, tak je obvyklé, že od 40 let dochází k úbytku svalové hmoty. Tento úbytek na váze rozhodně není žádoucí. Ženy by se měly zaměřit na správně složený jídelníček a dostatek pohybu.

Rychlé hubnutí způsobeno nemocí

Hypertyreóza je název pro onemocnění štítné žlázy. Problémy tohoto orgánu, který je důležitý pro produkci celé spousty hormonů, se obvykle projevují náhlou ztrátou hmotnosti. V tomto případě pomůže jedině lékař. Další nemoc způsobující rychlý úbytek na váhy může být rakovina. U pacienta se obvykle zvyšuje metabolická funkce, čímž při stejném množství stravy i pohybu nakonec dochází k váhovému úbytku.

Peptický vřed a deprese

Dalším důvodem náhlého a neočekávaného úbytku hmotnosti je přítomnost vředu v žaludku nebo dvanáctníku. Peptický vřed se projevuje také bolestmi břicha. Problém je třeba řešit co nejdříve, protože může dojít ke krvácení a dalším vážným problémům. Je známo, že lidé, kteří trpí dlouhodobou depresí, nechtějí jíst, čímž mohou hubnout, aniž by se o to snažili.

Paraziti

Tento problém se týká zejména parazitů, kteří přežívají v trávicím traktu – například ve střevech. Paraziti se mohou začít množit a vyplňovat prostory těla. Pro svůj život potřebují jídlo, které vy sníte. A dochází k nežádoucímu hubnutí.

Zdroj: https://rsute.ru/980267-kakie-mogut-byt-prichiny-vnezapnogo-pohudeniya-u-zhenshhin-i-chto-dolzhno-nastorozhit-pri-potere-vesa.html

Foto: Pixabay