Atropin: Nebezpečný jed, nebo zázračný lék?

rulík

V České republice se vyskytuje mnoho jedovatých rostlin, většinu z nich lidé s přehledem poznají a některé pro okrasu pěstují. Známá nebezpečná trojice rulík zlomocný, blín černý a durman mají společného jmenovatele a tím je jed atropin. Ale je to opravdu smrtící jed nebo může i pomáhat?

Oči krásné paní

Název atropin je odvozen od latinského jména rulíku zlomocného (Atropa belladonna). Druhové jméno belladonna se dá přeložit jako „krásná paní“ a z historie víme, že ve využívání atropinu dominovaly hlavně ženy. Tato látka totiž pomáhá roztahovat zornice, čímž dodává ženě na přitažlivosti. Dámy si v touze po kráse kapaly šťávu z rulíkových bobulí do očí, což je mnohdy stálo zrak. V dnešní době se atropin v očním lékařství využívá běžně, samozřejmě v upravených koncentracích. Tím, že rozšiřuje zornice je cenným pomocníkem při operacích očí a úpravě šilhavosti u dětí.

oční lékař

Oční lékař: foto Pixabay

Jed a zároveň protijed

Atropin se používá i v jiných lékařských odvětvích, často v kardiologii, kde pomáhá napravovat sníženou srdeční frekvenci. Tlumí také křeče trávicího ústrojí. A přes svou silnou toxicitu je také protijedem některých insekticidů a nervových plynů.

rulík

Rulík: foto Pixabay

Děti a bobule

Otrava atropinem není nic neobvyklého. Především v období prázdnin mohou neznalého člověka či dítě zlákat fialové bobule rulíku podobné borůvkám. Dítěti stačí k usmrcení požít zhruba 5 bobulí, dospělému člověku kolem 15. Udává se ale případ, kdy dítě požilo 20 bobulí a podařilo se jej zachránit. Zajímavostí je, že se člověk může otrávit i přes kozí mléko. Zvířata jsou proti jedu této rostliny mnohem odolnější než člověk a mohou ji bez větších problémů spásat. Otrava se projevuje suchem v ústech, zvýšený tep, zarudlá kůže a rozšířené zornice. Postižený může zažívat halucinace, je velmi neklidný a nevydrží na místě. Objevuje se také zvýšená agresivita.

Máme tedy atropin považovat za lék nebo za nebezpečnou látku? Obojí. Tak jako u všeho, i zde platí, že jed dělá dávka. Tím vás rozhodně nechci nabádat, abyste šli rulíkové bobule za účelem halucinací zkoušet! Za ten zdravotní risk to opravdu nestojí.

Zdroje: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=75
http://www.zikmund.org/drogy/atropin.htm
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92549.aspx

Rulík: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.