Rybařina – tak trochu netradiční sport

 Snad každý malý chlapec si ve svém životě projde třemi zájmovými obdobími: popelářským, astronautským a rybářským. A právě to poslední nahání rodičům nejvíce strachu. Bojí se drahého nákupu vybavení a prochladnutí potomka během sychravým jarních či podzimních rán. Řada těchto chlapců si tak svůj rybářský sen splní až o mnoho let později…

Dnes jsou první krůčky nadšeného rybáře mnohem jednodušší než před lety. V každém větším městě či vesnici existuje alespoň jeden rybářský kroužek. Začíná obvykle stejně jako škola a na dítě neklade žádné velké nároky. 1x do týdne se nadšení rybáři a rybářky seznámí se vším podstatným od výběru a používání toho správného rybářského náčiní až po samotnou techniku rybolovu.

Následují zkoušky na rybářskou povolenku a konečně i první samostatný lov. Je to taková malá maturita a určitě si zaslouží i malý dárek pro rybáře. A co by mohlo být lepšího než vlastní rybářský prut! Na následujících řádcích vám ukážeme, jak takový prut vybrat bez ohledu na to, jestli ho bude používat dítě nebo dospělý.

ryba

Vybíráme první rybářský prut

Pro začátek zapomeňte na drahé značkové kousky oplývající mnoha vychytávkami. První prut může být klidně z kategorie laciných za několik stokorun. Důraz je spíše nutné klást na výběr rybářského revíru. Všeobecně totiž platí, že malé potoky a říčky potřebují kratší pruty než rybníky nebo dokonce velké nádrže.

Špička prutu musí být dostatečně ohebná a jeho tělo lehké. V opačném případě se ruce nezkušeného rybáře snadno unaví a prut brzy skončí tam, kde nemá – na trávě. Stejně důležitý je i výběr navijáku. Nechcete budoucího rybáře, aby si osahal pruty s přední i zadní brzdou a zvolte tu, se kterou se mu bude lépe pracovat. A tohoto systému se držte i do budoucna. Přecházení mezi jednotlivými variantami může být velmi nepříjemné, leckdy dokonce doprovázené ztrátou úlovku.

A aby byla rybářská výbava zaručeně kompletní, nezapomeňte přikoupit ještě lehké přenosnérybářské křeslo, které udrží malého rybáře v teple i za toho nejhoršího počasí. Budete tak jistotu, že se vám ze svých říčních potulek vždy vrátí zdravý a v dobré náladě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *