Cviky na záda

Řešení bolestí zad – Cviky na záda

Bolesti zad jsou vždy nepříjemné. Mohou být způsobeny mnoha věcmi. Mezi hlavní příčiny patří namáhavá práce, špatné držení těla či třeba namáhavé sportování. Mnoho odborníků v poslední době říká, že správný postoj a správný způsob a rytmus dýchání jsou důležité faktory, které mohou bolesti zad eliminovat.

Co za bolestmi stojí

Jak bylo již zmíněno, příčin může být mnoho. Od špatného držení těla a špatné pozice páteře, přes zvedání různých těžkých předmětů až po nedostatečnou nebo naopak přílišnou sportovní aktivitu. Výrazně ohrožené jsou skupiny lidí se sedavým zaměstnáním nebo lidé, kteří při práci nebo jiné aktivitě provádějí specifické pohyby namáhající jednostranně záda či jednu část zad. Výjimkou však nejsou ale ani bolesti způsobené stresem.

Důležitý je postoj i dýchání

Zkuste lehnout na záda a pokrčte nohy. Položte ruce na žebra a vnímejte svůj dech. Dýchejte a dbejte na správný rytmus dechu. Pomůže vám to s uvolněním zad i nacvičením správného dýchání.  Při výdechu se žebra stahují. Vaším úkolem je co nejefektivněji vydechnout celý obsah vzduchu. Dalším pozitivním výsledkem těchto dechových cvičení je zpevnění břicha. Postoj cvičte tak, že rozkročíte nohy na šířku vaší pánve, dýchejte zhluboka nosem,  a při dechu zapojujte břišní a žeberní svaly. Dbejte na správné držení těla. Ramena tlačte dozadu a lopatky k sobě. Bradu směřujte mírně nahoru.

Rolování pánevního mostu

Mezi další cviky na bolavá záda patří takzvaný pánevní most a jeho rolování. Při pravidelném aplikování (opakovat cvik aspoň 12x) by měla bolest zad zmizet. Lehněte si na záda a při nádechu se začněte rolovat nahoru. První jde do vzduchu kostrč, pak kříž, hrudní obratle a nakonec lopatky. Až máte všechny tyto části zad ve vzduchu, opět se nadechněte a při výdechu opakujte cvik směrem dolů.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *