Pšenice špalda

Pšenice špalda pro zdraví

Nejzdravější druh pšenice. Přece špalda! Spousta lidí si bohužel zvykla poněkud bagatelizovat příjem zdravých obilovin a hovoří o tom, že zrní prostě a jednoduše zobat nebudou. Toto tvrzení je do značné míry mylné, jelikož právě špalda dokáže efektivně pomoct vašemu zdraví. Střevní mikroflóra si rozhodně zaslouží působení této skvělé pšenice plné vlákniny. Co je špalda a jak to s ní vlastně bylo v minulosti?

Co je to špalda?

V první řadě je třeba odpovědět na tuto základní otázku. Jinými slovy, není pšenice jako pšenice. V současnosti je známo přibližně 20 druhů této obiloviny. Jmenovat bychom mohli jednozrnku či dvouzrnku a perskou, habešskou a jinou pšenici. Jinak se ale nejčastěji používá takzvaná tvrdá pšenice. Špalda je k dispozici také a rozhodně se vyplatí. Špalda se vyznačuje vysokým obsahem vlákniny, a tak je právě efektivně podporována peristaltika střev jako takových. I celiaci špaldu snášejí mnohem lépe než jakýkoli jiný druh pšenice.

Špaldový chléb

Historická plodina

Špalda není ničím novým, co by se na trhu nacházelo pouze krátkou dobu. Už slavný starobylý Eberský papyrus pocházející z roku 1550 hovoří o tom, že se při léčbě diabetu používala pšenice s maximálním obsahem vlákniny jako podpora léčby. Ostatně samotný Hippokrates také doporučoval konzumaci celozrnného chleba, o němž byl přesvědčen, že dokáže pomoct ke střevní očistě. A to žil otec medicíny již v 5. století před naším letopočtem.

Špalda pomáhá

Pšenice špalda obsahuje celou řadu látek, které stojí minimálně za zmínku. Jedná se především o prvky, jako jsou selen, hořčík, zinek, mangan anebo fosfor. Vynikající je především jako studnice látek schopných efektivně podpořit obranyschopnost lidského těla. Vyplatí se i na nervy, kterých má člověk bohužel v průběhu dne z různých situací poměrně hodně. Na trhu najdeme vynikající špaldový chléb, který si můžete dopřát. Koupit ale můžete špaldovou mouku a dát si vynikající pizzu ze špaldové mouky.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *