Proč je spánek tolik důležitý pro hubnutí? Ze sedmi důvodů!

Postel

Myslíte si, že válení se v posteli nevede k hubenější postavě? Samo o sobě rozhodně ne. Avšak spánek pro hubnutí opravdu potřebujete. Množství spánku může být dokonce stejně důležité jako vaše strava a cvičení. Proč?

1. Špatný spánek = přibírání na váze

Ze spousty výzkumů vyplývá, že lidé, kteří spí méně, mají vyšší index tělesné hmotnosti (BMI). Mají také větší tendence přibírat na váze. Toto riziko se zvyšuje u lidí, kteří spí méně než sedm hodin za noc. Také poruchy spánku mohou vést k přibírání na váze. A vzniká začarovaný kruh: špatný spánek může způsobit přibírání na váze, což může způsobit ještě další snížení kvality spánku.

2. Nižší chuť k jídlu

Dostatečné množství spánku snižuje chuť k jídlu. A naopak. Pokud spíte méně, bude vaše touha po jídle vyšší. Pravděpodobně je to způsobeno dvěma hormony hladu (ghrelin a leptin). Ghrelin se uvolňuje v žaludku a mozku signalizuje hlad. Jeho hladiny jsou nízké po jídle, vysoké před jídlem. Leptin se uvolňuje z tukových buněk. Jeho funkcí je potlačit hlad a signalizovat mozku sytost. Nedostatečný spánek vede k vyšší produkci obou hormonů.

Spánek

Foto: Pixabay

3. Nižší příjem kalorií

Špatný spánek může zvýšit váš příjem kalorií. Pokud nemá tělo dostatek spánku, mozek funguje trochu jinak. Zvýšená chuť k jídlu vás vede k výběru nesprávných potravin. O to víc kalorií zkonzumujete, když čas, který netrávíte spánkem, strávíte nečinností (sezení u počítače, televize apod.).

4. Špatný spánek snižuje klidový metabolismus

Naše tělo spotřebovává energii, i když se nehýbeme. To, kolik kalorií se takto spálí, je dáno věkem, hmotností, výškou, pohlavím a svalovou hmotou. V důsledku nedostatečného spánku může dojít ke ztrátě svalové hmoty, což vede ke spálení menšího množství kalorií, když je tělo v klidu.

5. Zvýšení fyzické aktivity

Pokud se dobře vyspíte, budete odpočatí a je pravděpodobnější, že se vrhnete na cvičení či jinou fyzickou aktivitu.

6. Inzulínová rezistence v důsledku nedostatku spánku

Špatný spánek může způsobit, že se buňky stanou rezistentními na inzulín. Inzulin je hormon, který přesouvá cukr z krevního řečiště do buněk vašeho těla, aby byl použit jako energie. Pokud jej buňky takto nevyužijí, bude ve vašem krevním řečišti více cukru. O to více inzulínu bude tělo produkovat, aby cukry odstranilo. A přebytek inzulinu způsobuje hlad. Naše tělo si tak začne více kalorií ukládat ve formě tuku.

Zdroj:

https://www.practo.com/healthfeed/7-ways-how-sleep-can-affect-weight-loss-36144/post

https://ladylab.cz/cs/blog/46_spanek-prospiva-vasemu-hubnuti

Foto: Pixabay