6 rad pro zmírnění následků poškození očí z počítačových obrazovek

Zdravé oko

Sedm hodin denně. Tolik času stráví běžný člověk sledováním několika druhů elektronických obrazovek, a naše oči na to doplácejí. Až 90 % uživatelů obrazovek trpí únavou očí známou jako porucha počítačového vidění (CVS).

Radostné oko
Zdroj: Foto Pixabay

V dnešním světě plném technologií je to pro mnohé realita, která může vést k vedlejším účinkům, jako jsou např.: zhoršené nebo zastřené vidění, pálení očí, citlivost na světlo, bolesti hlavy, bolesti zad a šíje. Ať je to jakkoli, existují způsoby, jak zmírnit únavu očí.

Změňte úhel pohledu

Bod vašeho pohledu hraje klíčovou roli v tom, zda se setkáte s CVS. Budete se cítit mnohem pohodlněji v případě, že jsou vaše oči při pohledu na obrazovku soustředěny dolů. Pro dosažení co nejlepšího bodu by měl být střed obrazovky, tabletu nebo telefonu 50 cm až 70 cm od vašich očí a 10 cm až 12 cm pod úrovní očí. Snažte se také udržovat strategickou vzdálenost od nastavení, při kterém otáčíte hlavou.

Snížení odlesků

Písmena na obrazovce nejsou tak zřetelná jako písmena na tištěné stránce. Odlesky na obrazovce a stejně tak malé rozlišení mezi písmeny a podkladem mohou ztížit práci vašich očí. To se projevuje větší ovlivnitelností světlem. Umístěte obrazovku tak, abyste si udrželi vzdálenost od oslnění od stropních světel nebo oken. Zatáhněte žaluzie na oknech nebo přejděte na nižší výkon žárovek v lampě na pracovišti.

Využívejte pravidlo

Každých 20 minut se na 20 vteřin odlepte od počítače a podívejte se na něco, co je vzdálené zhruba 7 metrů. Tím dáte očím šanci znovu se soustředit. A po dvou hodinách nepřetržitého používání počítače si oči na 15 minut odpočinou.

Hodně mrkejte

Připomínejte si, že máte častěji mžourat, a občas si oči ošetřete očními kapkami, abyste předešli vzniku suchého oka. Snažte se udržovat vlhkost vzduchu v místnosti na 40 %, když odpočíváte. Zvýšená vlhkost v místnosti sníží riziko vzniku suchého oka.

Nechte si zkontrolovat zrak

Oční prohlídka vám může pomoci vyhnout se bolestem krku, ramen nebo zad, které vznikají při změně polohy těla, abyste viděli na obrazovku.

Omezte koukání na obrazovky

Přestože se zdá, že naše společnost zaměřená na digitální technologie často vyžaduje čas strávený u obrazovky od chvíle, kdy se probudíme, až do chvíle, kdy jdeme spát, zkuste si stanovit několik hranic. Může vám také bránit v odpočinku, protože udržuje váš intelekt v chodu déle, než by měl, a ztěžuje vám tak nutkání pro noční odpočinek. Začněte tím, že před spaním na 30 minut odložíte telefon. Pokud to půjde dobře, zvažte prodloužení na hodinu.

Zdroj: ordinace.cz, oftex.cz

Náhledové foto: Pixabay