Proč je důležitý zdravý spánek

Zdravý spánek by měl představovat nedílnou součást každodenního rytmu a člověk by se o něj neměl v žádném případě ochuzovat. Moderní velmi uspěchaná doba je bohužel z tohoto pohledu ne příliš příznivá a zdravé spaní fakticky u spousty lidí fakticky neexistuje. Spánek je základem pro regeneraci každého živého organismu, dokáže zpomalit dýchání na minimum a snížit krevní tlak. Díky dostatečnému spánku dochází i k filtraci mozku. Ten si odpočine a také zapomenete na některé věci, které již nepotřebujete znát.

Spánkové fáze

Určitě je vhodné poukázat na spánkové fáze. Rozlišujeme dvě základní, které se postupně střídají. První je REM fáze, která je typická zejména tím, že se při ní zdají nejrůznější sny. Jejich vznik je ale neustále zahalen rouškou tajemstvím. Mnozí psychologové tvrdí, že do snů se promítá všechno, co jsme zažili minulý den. Často je tomu ale úplně jinak a zobrazí se spousta jiných zážitků. Druhou fázi je NonREM fáze, v níž se sny nezdají.

Délka zdravého spánku

Velmi důležitá je i celková délka zdravého spánku. Dospělý člověk by měl spát zhruba od 6 do 9 hodin. Dítě by mělo mít spánek ale o něco delší. Velmi důležitá je i jeho kvalita. Měli bychom spát kontinuálně a nijak spánek nepřerušovat. Nezdravé je i ponocování, a to hlavně od 12. do 2. hodiny noční. Zapomenout nelze ani na správnou postel vybavenou vysoce kvalitní matrací. Ta by ěla být alfou i omegou zdravého spánku.

Další aspekty zdravého spánky

Když mají lidé poruchy spánku, potřebují speciální vybavení ložnice. Výborné jsou rozličné polštářky napuštěné nějakou vůní. Potřebné je i kvalitní větrání prostoru. Místnost určená pro spaní by měla být větrána minimálně ráno a následně několikrát denně. Vhodné jsou i rostliny v ložnici, jež zajistí dostatečné množství kyslíku potřebného k dýchání. Se spaním může pomoct i centrum zdravého spánku.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *