Pravidelná chůze prospěje vašemu zdraví i psychické pohodě

chůze

Jakýkoliv pravidelný pohyb je pro naše tělo prospěšný. Měl by proto být základem zdravého životního stylu nás všech. Ne každý je však sportovec tělem i duší. Pro takové jedince je ideální volbou například chůze, která není extrémně náročná, ale zároveň je přínosná. Prospěje nejen zdraví, ale i psychické pohodě.

Pro udržení fyzické i psychické kondice stačí pravidelné procházky. Chůze patří k nejpřirozenějším pohybům těla, proto není extrémně náročná. Ideálně se doporučuje ujít každý den 10.000 kroků, což může odpovídat vzdálenosti mezi 7 – 8 kilometry. Osoby, které s pravidelným pohybem teprve začínají, by si měly nastavit svůj vlastní cíl. Není potřeba hned na začátku ujít 10.000 kroků. Věděli jste, že pravidelná chůze má vliv i na hubnutí?

Chůze je vhodná skutečně pro každého

Chůze je doporučována v podstatě všem, kterým to jejich zdravotní stav dovolí. Nezáleží tedy na tom, jestli vám je 20 nebo 50 let. Jestli půjdete s dětmi, se psem či s partou přátel. Tempo i délku si volíte sami podle své aktuální kondice. Chůze nepřetěžuje klouby jako řada jiných sportů. Vhodná je rovněž pro začínající sportovce, kterým pomůže se zlepšením fyzické kondice a přípravou na náročnější tréninky.

ChůzeFoto: Pixabay

Mnoho pozitiv výměnou za pár minut pohybu

Zní to poměrně bláznivě, ale skutečně tomu tak je. Během chůze se vyplavují hormony štěstí – endorfiny. Tyto hormony mají na svědomí zlepšení nálady či uvolnění napětí. Chůze samozřejmě zlepšuje i krevní oběh. Tělo bude tím pádem lépe zásobené kyslíkem a vy budete mít více energie. Pravidelná chůze může pomoci snížit riziko vzniku onemocnění cukrovkou II. typu. Zároveň se snižuje i tvorba špatného cholesterolu – LDL a naopak se zvyšuje množství toho pro tělo přínosného – HDL.  S chůzí to nemusíte nikterak přehánět. Již půlhodina rychlejší chůze každý den dokáže chránit srdce a cévy.

Pořiďte si hole, zapojíte i svaly horních končetin

Chůze s holemi může být vhodnou volbou pro každého začínajícího a příležitostného sportovce. Jejich použití vám nejen usnadní chůzi v náročnějším terénu, ale také rozhýbe horní končetiny. Pokud budete s holemi chodit správně, můžete zapojit prakticky více svalových skupin než při samotné chůzi. Hole nejsou rozhodně určeny jen pro starší ročníky. Vyzkoušejte je i vy a uvidíte, že si je zamilujete.

 

 

Náhledové foto: Pixabay

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.