Dehydratace seniorů: jaké zvolit elektrolyty

Senioři

Senioři velmi často omezují pitný režim, aby nemuseli tak často chodit na toaletu. Navíc s narůstajícím věkem pocit žízně klesá. Nicméně z tohoto zvyku se může vyvinout i velmi nebezpečný stav: dehydratace. Ta jde ruku v ruce s dalšími problémy, jako je porucha rovnováhy vody a elektrolytů. Pomoci může dostatečný pitný režim a podání elektrolytů, které doplňují důležité složky.

Změny po 60

Dehydratace je poměrně běžným jevem u seniorů. Je to z toho důvodu, že po dosažení věku 60 let dochází v těle k některým změnám, díky kterým už není potřeba tolik vody. Tak například se snižuje celková hladina vody v tkáních. Taktéž ledviny ztrácejí schopnost zadržovat vodu. To se pojí také s potřebou pití tekutin: ta je oslabena a senioři tak jednoduše zapomínají pít, protože nejsou žízniví.

Voda

Foto: Pixabay

Jak poznat dehydrataci?

Dehydratace se projevuje až ve stádiu, kdy už voda v organismu chybí. Senioři pak mohou začít pociťovat žízeň a sucho v ústech. Typické jsou také suché rty seniorů, tak může dehydrataci poznat druhá osoba. Člověk, který je dehydratovaný, močí v menších objemech a jeho moč má tmavou barvu. Dalšími méně typickými příznaky pro dehydrataci je únava a ospalost, bolesti hlavy a závratě, rozmazané vidění, svalové křeče, snížená chuť k jídlu, nadýmání, zácpa. Taktéž problémy s pamětí a koncentrací připisujeme na vrub dehydrataci, stejně tak napjatou a neelastickou kůži a snížený krevní tlak. Pokud tento problém zůstává neřešený, může postižená osoba omdlít. V extrémních případech dochází dokonce ke smrti.

Důsledky dehydratace

Dlouhodobá dehydratace může způsobit poškození fungování celého těla. V ohrožení jsou zejména ledviny. Také srdce v důsledku poklesu krevního tlaku trpí. Proto by se každý senior měl zaměřit na každodenní příjem tekutin, navzdory tomu, že je tato věková skupina lidí obvykle postižena inkontinencí, což je jednou z příčin, proč tito lidé omezují příjem tekutin. Velmi častá je také zácpa.

Výběr elektrolytů

V první řadě je třeba spolehnout se na osvědčenou značku, která se specializuje právě na seniory. Důvodem je to, že tyto produkty nabízí potřebné živiny, které jsou důležité pro podporu správné hydratace, a navíc další přísady, které jsou pro seniory obzvláště důležité. Chuť elektrolytů je obvykle velmi příjemná. Stojí za to věnovat pozornost složení výrobku. Měl by obsahovat správně vybrané minerály (draslík, hořčík).

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/znaczenie-zywienia-w-bieganiu/

Foto: Pixabay