Roste počet dětí s dioptrickými brýlemi. Na vině ale nejsou mobily nebo tablety

Přibývá dětí, které musí nosit brýle s dioptriemi, aby se jim zlepšila jejich oční vada. Zajímavé však je, že za tím nestojí častější používání mobilu, tabletu nebo počítače, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale daleko něco sofistikovanějšího.

Lepší osvěta a dokonalejší přístroje

Je pravda, že děti více než kdy jindy tráví volný čas s mobilem v ruce. Chtělo by se tedy říct, že vzestup očních vad, které jsou u nich odhaleny, je dán právě tímto. Pravda je však úplně někde jinde. Existují totiž dokonalejší přístroje na vyšetřování očních vad a také mezi rodiči je lepší osvěta. Tudíž dítě se k očnímu lékaři dostane mnohem dříve, a problémy s očima jsou tak rychleji podchyceny a léčeny.

Foto: Pixabay

Co je to tupozrakost

Zatímco batolata trpí obvykle na potíže s průchodností slzných cest, u starších dětí se objevují zejména tupozrakost, krátkozrakost nebo šilhání. Tupozraké dítě má oko anatomicky v pořádku, ale nikoliv funkčně. Většinou se tato vada projevuje u dětí s velkým dioptrickým rozdílem, kdy si mozek vybírá to oko, na které lépe vidí, zatímco to horší oko nepoužívá, a tak se z něho stává oko tupozraké. Dochází k horšímu prostorovému vidění, k nesprávnému odhadu vzdálenosti nebo špatné prostorové orientaci, což může být pro rodiče signálem, že jejich dítě trpí touto vadou.

Preventivní prohlídky jsou velmi důležité

Jednou z důležitých podmínek prevence očních vad je pravidelná návštěva na preventivních prohlídkách u dětského lékaře. Pokud se v rodině vyskytuje nějaká oční vada, není vůbec od věci zajít s dítětem také k očnímu lékaři, aby jeho zrak zkontroloval. Tímto lze odhalit problém v jeho počátku.

Dnes už není žádnou ostudou nosit brýle, jak tomu bylo v minulosti, kdy dítě s brýlemi bylo vystaveno posměchu spolužáků. Také vzhledem k tomu, jak vysoký počet dětí je nosí. Kromě toho je nabídka obrouček opravdu velmi pestrá, a z dioptrických brýlí se stává i módní doplněk.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.