Cholesterol a játra: jsou důležité, když fungují tak, jak mají

Cholesterol

Cholesterol je sterol živočišného původu, který má v lidském těle velmi důležitou funkci. Asi dvě třetiny cholesterolu se produkuje v játrech a ve střevech. Cholesterol najdeme tedy nejenom v krvi, jak si lidé myslí, ale také v mozku, nadledvinách, kůži, plazmě a žluči. Obsažený je také v kůži a právě díky němu dochází na slunečním světle k jeho přeměně na vitamín D3. O transport cholesterolu se starají bílkoviny.

Druhy cholesterolu

Existují dva druhy cholesterolu. LDL, který tvoří asi 65 % cholesterolu v krvi. Označujeme jej jako špatný cholesterol. Je to právě ten, který se usazuje ve stěnách tepen a způsobuje zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak či infarkt. HDL cholesterol označujeme jako dobrý cholesterol a tvoří asi 20 % cholesterolu v krvi. Tento cholesterol obsahuje lecitin, který rozpouští cholesterol ve stěnách tepen a transportuje jej do jater. Kromě toho je také důležitý pro produkci steroidních hormonů.

Cvičení

Foto: Pixabay

Játra a cholesterol

Jednou z velmi důležitých funkcí jater, je produkce a odbourávání cholesterolu (někdy může být vysoký cholesterol způsoben onemocněním jater). Příčinami vysokého cholesterolu jsou genetické faktory, ale také věk a pohlaví, nadváha a strava. Ženy v období před menopauzou mají obvykle nižší hladiny cholesterolu než muži stejného věku. Po dosažení 50 let mají ale ženy obvykle vyšší cholesterol než muži. Souvisí to s produkcí estrogenu, který zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Naopak, čím více jste obézní, tím více vaše tělo produkuje LDL cholesterol. Strava bohatá na nasycené mastné kyseliny a cholesterol zvyšuje celkovou hladinu cholesterolu v krvi.

Dobré fungování jater

Pokud jsou játra zatížená, nemohou vykonávat svou funkci dobře. Ovlivňuje to celkový zdravotní stav. Pacienti pociťují únavu, žaludeční potíže a pocit těžkosti po jídle. Často trpí nadváhou a mají vysoký krevní tlak. V takovém případě je třeba zavést opatření, která stav jater zlepší. V první řadě je třeba upravit jídelníček. Vynechejte potraviny bohaté na nasycené mastné kyseliny a trans-nenasycené mastné kyseliny (máslo, smetana, tavený sýr, tučné maso, koláče, sladkosti). Naopak existují potraviny, které hladinu cholesterolu snižují (celozrnné produkty, ryby, ovoce, zeleniny, ořechy, semena, rostlinné oleje). Ovlivnit stav jater může také:

  • Množství léků, které přijímáte.
  • Drogy. Nejčastější obecně přijímanou drogou je alkohol (představte si, že by se některá ze společenských akcí obešla bez alkoholu).

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/watroba-a-cholesterol-jaki-ma-wplyw-na-jej-zdrowie/

Foto: Pixabay