Přestaňte kouřit, začne se vám lépe dýchat

Přestat kouřit

Nejste si jistí, proč by se vám mělo vyplatit přestat kouřit? O škodlivosti kouření se sice vedou debaty již celá léta, ale když se zatím cítíte fit, tak není důvod přestávat. Existují však velmi přesvědčivé důvody, proč s kouřením přestat. Některé si jistě uvědomujete sami: kouření je poměrně drahou záležitostí, takže můžete ušetřit poměrně velké peníze. Další důvody už jsou známé méně.

Bude se vám lépe dýchat

Lidé, kteří kouří, mají tendence se zadýchávat, kašlat a vůbec pro ně může být namáhavější těžká fyzická práce. Pokud přestanete kouřit, pak se vaše plicní kapacita může již za 9 měsíců zlepšit až o 10 %! Kapacita plic se s narůstajícím věkem snižuje, takže tyto účinky poznají zejména starší lidé.

KouřeníFoto: Pixabay

Větší množství energie

Po asi dvou až dvanácti týdnech poté, co přestanete kouřit se zlepší váš krevní oběh. Samotná chůze pro vás bude mnohem jednodušší. Pokud chcete začít cvičit, rozhodně se doporučuje předtím přestat také kouřit. Někteří lidé zachází dokonce tak daleko, že když dostanou chuť si zapálit, obují si tenisky a jdou si zaběhat. Kouření také snižuje vaši imunitu. Pokud jste již unaveni z neustálého nachlazení a chřipky, pak je řešení nadosah.

Méně stresu

Lidé, kteří kouří, mohou pociťovat vyšší hladiny stresového hormonu. Pokud kouřit přestanete, pak budete pociťovat méně stresu.

Lepší sex

Vzhledem k tomu, že lidé, kteří přestanou kouřit, mají lepší průtok krve, může to znamenat také lepší citlivost. Pro muže, kteří přestanou kouřit, tak může být mnohem snadnější dosažení erekce. U žen může zase dojít ke zlepšení prožitku – lepší orgasmus a snadnější vzrušení. Podle některých studií jsou nekuřáci až 3x atraktivnější, než kuřáci.

Lepší plodnost

Nekuřáci mají mnohem vyšší šanci na otěhotnění. Také lidé, kteří přestanou kouřit zvyšují své šance na početí: u žen dochází ke zlepšení výstelky dělohy a u mužů dochází ke zlepšení kvality spermií. Ženy nekuřačky také mají nižší pravděpodobnost potratu.

Lepší chuť a vůně

Když přestanete kouřit, může dojít ke zlepšení vašich čichových i chuťových smyslů. Je to způsobeno tím, že vaše ústa i nos se zbavují toxických chemikálií, které jsou obsaženy v cigaretách.

Mladší vzhled

Kouření urychluje stárnutí. Pokud přestanete kouřit, snížíte tím rychlost tohoto procesu: dojde u vás k pomalejšímu stárnutí obličeje i výskytu vrásek. Důvodem je to, že pokožka nekuřáků a ex-kuřáků je lépe vyživována a prokrvována.

Zdroj info: https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/

Foto: Pixabay