Chystá se změna v placení nepovinného očkování: Některé látky budou zdarma

Co by za to minulé generace daly, kdyby měly k dispozici očkovací látky, jako tomu je v současné době. Kolektivní imunita získaná díky vysoké proočkovanosti chrání populaci před infekčními nemocemi, kterým dříve lidé podlehli. Schválená novela zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění přináší změny v nepovinném očkování, které se týkají očkování proti chřipce, meningokokům, klíšťové encefalitidě a HPV. Na co se můžeme těšit?

Výhody vysoké proočkovanosti populace

Tento článek asi nebude nic ke čtení pro odpírače očkování. Ti si i nadále mohou poněkud sobecky užívat výhod kolektivní imunity, kterou zajistili ti, co se očkovat dali. Ostatní ale možná bude zajímat, že novela Zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá od ledna 2022 s úpravami v hrazení nepovinného očkování. Vysoká proočkovanost proti infekčním nemocem pomáhá chránit rizikové skupiny a současně uspoří náklady na léčbu, které by jinak byly použité ze zdravotního rozpočtu.

Vakcína. Foto: Pixabay

Co se v očkování mění od 1. ledna 2022?

Od ledna nového roku bude rozšířený očkovací kalendář dospělých. Lidé nad 50 let se mohou těšit na to, že jim z veřejného zdravotního pojištění bude hrazeno očkování proti klíšťové encefalitidě, zdravotníkům očkování proti chřipce a mladistvým ve 14 letech očkování proti meningokokům. Dále bude hrazena vakcína proti HPV, a to dívkám i chlapcům po dovršení 14 let za situace, kdy z důvodu zdravotních komplikací jim nebylo možné vakcínu aplikovat dříve. Je to pozitivní krok, a to zejména u očkování proti meningokokům a HPV u adolescentů.

Zatím nic lepšího než očkování jako ochranu proti závažným infekčním nemocem nikdo nevymyslel. Spoléhat se jen na svoji imunitu by se nemuselo vyplatit.

Zdroj info: psp.cz

Vakcína: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.