Pozor, těmito druhy vitamínů se můžete předávkovat

Užívání vitamínů je z obecného hlediska rozhodně prospěšné především jako prevence před celou řadou onemocnění a zdravotních problémů. Stejně jako u všeho, ale i v případě vitamínů platí, že příliš velké množství může být na škodu. U některých vitamínů dokonce hrozí předávkování. Podívejte se, o jaké vitamíny se jedná.

Vitamíny rozpustné v tucích

Předávkování hrozí konkrétně u jedné skupiny vitamínů. A to u vitamínů rozpustných v tucích. Do této skupiny je možné zařadit vitamíny A, D, E a K. Riziko otravy je právě kvůli rozpustnosti těchto vitamínů, které se tak mohou hromadit v játrech či tkáních, což v případě vitamínů C či B nehrozí, protože se rozpouští ve vodě a přebytek se jednoduše vyloučí spolu s močí. I tak je dobré se ani u těchto vitamínů nepředávkovávat a nedávat si dlouhodobě výrazně zvýšené dávky, protože tím akorát zatěžujete vylučovací soustavu.

Co hrozí při předávkování vitamíny

Záleží na tom, o který vitamín konkrétně se jedná. Obecně však jde o větší zátěž na játra. Mezi nepříjemné projevy při předávkování některým z vitamínů rozpustných v tucích patří například nevolnosti, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, průjmy, ale například i hubnutí a podobně. Aby se to však dělo, je ve většině případů opravdu nutné výrazně zvýšit dávku. Na maximální množství však mohou být citlivější hlavně děti, kde je dobré to s vitamíny nijak nepřehánět a nedávat jim větší množství doplňků stravy.

Foto: Pixabay

Dodržujte dávkování uvedené na obalu

Pokud se rozhodnete pro užívání doplňku stravy, vždy dodržujte dávkování uvedené na obalu a opravdu nepřekračujte doporučenou denní dávku. Pozor si dávejte také na kombinaci specifických vitamínů s multivitamínovým přípravkem, kde mohou být rovněž obsaženy stejné či velmi podobné látky. Takové množství se následně může sečíst a výsledkem může být právě hypervitaminóza.

Zdroj: https://www.refundo.cz/magazin/515/dejte-si-pozor-na-predavkovani-vitaminy-u-kterych-to-hrozi a https://zdravi.euro.cz/leky/predavkovani-vitaminy/
náhledové foto: Pixabay