Kapsaicin je užitečný při hubnutí. Má však také další účinky

Chilli paprička

Látka zvaná kapsaicin se vyskytuje zejména v pálivých chilli papričkách. Lidé ji používají jako koření, ale také jako pálivou látku do pepřových sprejů. Kapsaicin se podle všeho v rostlinách vyskytuje, aby je ochránil proti býložravcům a houbám. Právě díky kapsaicinu mají totiž tyto rostliny velmi pikantní chuť. Čím více je kapsaicinu v rostlině, tím je pálivější. Z rostlin byl izolován v roce 1816 a existuje tedy ve formě bílého krystalického prášku bez zápachu.

V čem je kapsaicin obsažen?

Jako jeden z nejbohatších zdrojů kapsaicinu jsme uvedli chilli papričky. Kapsaicin je obsažen ve všech pálivých papričkách: tabasco, jalapeño, piri-piri a Habanero. Čím jsou papričky zralejší, tím více kapsaicinu obsahují. Když je zkonzumujete, budete cítit velké teplo. Papriky mají termogenní účinky, čímž zrychlují metabolismus. A z tohoto důvodu se také často doporučují při hubnutí. V mnohem menším množství je kapsaicin obsažen také v takovém koření, jako je skořice, oregano či koriandr.

Pálivé papričky

Foto: Pixabay

Prevence rakoviny

Uvádí se, že kapsaicin dokáže zabránit rozvoji onemocnění díky tomu, že zabíjí rakovinné buňky. Pro toto tvrzení je stále ještě zapotřebí dalších studií. Z jedné studie ale vyplývá, že denní příjem kapsaicinu vede ke snížení rakoviny žaludku až o 45 %.

Analgetické účinky

Kapsaicin je obsažený také v krémech. Ty se používají lokálně ke zmírnění bolesti. Jak to funguje? Kapsaicin dráždí nervové buňky, takže ty po nějakém čase nereagují na další podněty. Krém s obsahem kapsaicinu se používá na artritické a revmatické bolesti, ale také při diabetické neuropatii, po úrazech a operacích.

Hubnutí

Kapsaicin může pomoci s hubnutím hned dvakrát. Za prvé zrychluje metabolismus a za druhé potlačuje chuť k jídlu. Podle studií se ale uvádí, že oba faktory ovlivňuje kapsaicin pouze nepatrně. Pokud přijímáme kapsaicin z potravin, pak zhubneme (bez jakékoli další snahy) za 6,5 roku asi jen půl kilogramu. Pokud se rozhodnete pro kapsaicin ve formě doplňků stravy, pak můžete za 8,5 roku zhubnout asi dvě a půl kilogramu. Z tohoto důvodu je třeba zamyslet se nad tím, zda se vyplatí investovat do prostředků, které kapsaicin obsahují.

Regulace hladiny cukru v krvi

Ať už máte problém s nízkou nebo vysokou hladinou cukru v krvi, můžete se spolehnout na kapsaicin. Ten dokáže skutečně regulovat hladiny glukózy v krvi. To je důležité zejména pro lidi s diabetem 2. typu.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/kapsaicyna/

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-capsaicin#1

Foto: Pixabay