Zánět dásní

Pozor na zánět dásní – je nebezpečný!

Tato nemoc může postihnout téměř každého. Přitom by stačilo, aby lidé dodržovali pečlivěji hygienu chrupu a při některém z náznaků onemocnění začali něco dělat. Například takové krvácení z dásní. Podle mnohých dat jím trpí velká část populace. Ruku na srdce, kdo s tím ale jde k zubaři. Právě to však může být chyba. Pojďte si přečíst, jak bojovat se zánětem dásní.

Co dásním škodí

Začneme tedy příčinami. Co negativně ovlivňuje stav našich dásní? Nejbanálnějšími faktory jsou například špatné techniky čištění zubů a tvrdý kartáček. Takové věci můžou způsobit ustupování dásní a odhalování krčků. Poté se může dostavit i onen zánět dásní. Dalšími negativními faktory jsou kouření a přílišné pití alkoholu. Pomineme-li jiné negativní účinky těchto látek na tělo, tak i přesto je jasné, že pouhá konzumace (přes ústní dutinu) zubům ani dásním nepomáhá. Další data ukazují, že tito lidé (kuřáci a konzumenti alkoholu) trpí statisticky více na zánět dásní. Nejhorší pro dásně jsou potom cigarety s příchutěmi. Například mentolové nebo borůvkové cigarety působí na dásně ještě silněji.

Jaké škody může zánět napáchat?

Po propuknutí zánětu dásní se tato část ústní dutiny zbarvuje do ruda. Dále začnou otékat a při čištění nebo jídle krvácejí. Jsou zde ale i větší problémy. Zánět často doprovází silný zápach z úst a tvorba toxických látek, které potom kolují do celého organismu. Neléčený zánět pak může přerůst až v paradontitidu. Tedy onemocnění, kdy bakterie ničí vaziva, které drží zub v čelisti. Kost ubývá a zuby po čase začnou vypadávat.

Jak léčit?

A zbývá poslední otázka – Jak tento zánět dásní léčit. Nechcete přece zažít průběh, jako v minulém odstavci. Začněte u sebe. Dodržujte ústní hygienu. Pečlivěji! Dvakrát denně 3 minuty. Dále je důležité používat i další pomůcky, než jen kartáček na zuby. Dobrým pomocníkem v boji se zánětem je určitě kartáček na mezizubní prostory. No a konečně včasné návštěvy lékaře. Ať už preventivní, tak ihned při nějakém problému. Pokud je u vás zánět dásní již realitou, nejlepším postupem pro vás bude dbát na pokyny zubaře a dělat vše pečlivě dle jeho rad.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

3 komentáře

  1. Milena Odpovědět

    Ano, je to pravda, zánět dásní může způsobovat zápach z úst. Těch příčin je ale ještě mnohem víc, většinou to bývá kombinace. Já jsem měla problém s dásněmi i zápachem z úst a nakonec jsem to vyřešila jenom díky perfektnímu e-book, který jsem našla na internetu. Jmenuje se Jak na zápach z úst krok za krokem a je to na webu http://www.zapach-z-ust-ebook. Napsala to autorka, která měla stejný problém. Doporučju všem přečíst.

  2. Martina Odpovědět

    Já měla zánět v těle a projevoval se mi právě i zánětem dásní. Takže jsem potřebovala celkovou „hygineu“ těla, abych zánět vyhnala a problémů se zbavila. Kromě tedy ústní hygieny jsem brala wobenyzm, který mi pomohl posílit imunitu a vyléčit tak i zánět těle. Jinak mě pak zánět dásní trápil třeba i v těhotenství, ale tím trpí řada žen a nedá se s tím moc dělat.

  3. Stanislav Odpovědět

    Dobrý den. K tomu doporučuji i tento článek dsmile.cz/jak-lecit-zanet-dasni/ píší zde o tom co to je, jak léčit a hlavně, jak na prevenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *