Podzimními bylinkami proti vlezlým nachlazením

čaj

Ani jsme se nenadáli a podzim je tady. Zatím nás místo jeho barevné krásy sužují spíš plískanice, které s sebou nesou i různá nachlazení a virózy. S podzimními bylinkami a plody si však se všemi neduhy hravě poradíte.

Kontroverzní černý bez

O zpracování bezinkového květu si povídat nebudeme. Jeho sezóna je dávno pryč, ale pokud vám ještě zůstaly šťávy a sirupy, je podzim ta nejlepší chvíle, kdy si tyto pochutiny naordinovat. Díky vysokému obsahu vitamínů a prospěšných látek od vás všechny virózy spolehlivě zaženou. Ale co plody bezu? Názory na ně se rozcházejí. Někteří lidé je bez váhání zpracovávají na čaj nebo marmeládu. Jiní je považují za jedovaté. Tak či tak mají bezinky jednu důležitou vlastnost: snižují horečku. Především v čerstvém stavu ale dovedou vyvolat silný průjem.

bezinkyBezinky: foto Pixabay

Síla oranžové

Rakytník řešetlákový je v boji s nachlazením jednička. Máte ho už na zahradě i vy? Jeho plody začnou brzy dozrávat a vydrží dlouho do zimy. Tato rostlina je plná vitamínů, především těch ze skupiny B. Obsahuje však také spoustu vitamínu C a D a velké množství antioxidantů. Zpracovat jej můžete na marmeládu či sirup, nebo stačí uchovat čerstvé plody v mrazáku.

Nenápadný jitrocel

Jitrocel hojně používaly už naše babičky. Na první pohled působí tato rostlinka nenápadně. Skrývá v sobě však obrovskou sílu. Blahodárně působí na dýchací soustavu, léčí bolest v krku i kašel. Jitrocelové listy využijete na čaj i na výrobu domácího sirupu. Nezapomeňte je však vždy pečlivě očistit.

jitrocelJitrocel: foto Pixabay

Řepík na kloktání

Řepík lékařský není vyloženě podzimní bylinou, ale ještě začátkem září jej můžete na slunných stanovištích najít. Znaly jej už starověké národy a využívaly jej zejména pro jeho protizánětlivé účinky. Z usušené natě řepíku lze připravit čaj nebo kloktadlo, které spolehlivě zničí otoky mandlí a bolest v krku. Pomáhá také při silné rýmě nebo chrapotu.

Zdroje: https://sazenicka.cz/podzimni-bylinky-sber/

Čaj: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.