Tyto medikamenty a doplňky stravy nejdou dohromady

Třezalka

Ačkoli mohou být doplňky stravy a bylinky velice prospěšné, poraďte se před začátkem jejich užívání s lékařem. Zejména v případě, že pravidelně užíváte nějaké léky. Nejde jen o to, že bylinka může vyrušit účinky některých léků, ale zejména o to, co to může způsobit. Některé léky jsou životně důležité, a pokud budou „deaktivovány“ může to dokonce způsobit ohrožení života pacienta. Kvůli interakci různých léčiv ročně v ČR zemře na 200 pacientů.

Warfarin raději s doplňky stravy neužívejte

Warfarin je lék, který se běžně používá proti srážení krve. Rozhodně jej neužívejte s doplňkem stravy, který obsahuje ginkgo bilobu. Může dojít k vnitřnímu krvácení. Současně by se warfarin neměl kombinovat s potravinami (nebo doplňky stravy) s vysokým obsahem vitamínu K (listová a košťálová zelenina). U warfarinu je nebezpečná také konzumace ženšenu, protože i zde hrozí riziko krvácení. Ženšen, stejně tak ginkgo biloba, mohou být bylinky velice užitečné, pokud ale již užíváte nějaké léky pravidelně, poraďte se s lékařem.

Třezalka

Foto: Pixabay

Pozor na grepy

Také grepy a šťáva z nich mohou způsobit nežádoucí interakce s léky. Jedná se zejména o léky, které se používají při alergiích nebo bisfosfonáty a některé další. Pokud se rozhodnete pro užívání doplňku stravy, zkontrolujte, zda neobsahuje právě grepovou šťávu nebo výtažky z grepů.

Třezalka tečkovaná

Také třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je v České republice poměrně známá bylinka, která se používá zejména pro zmírnění projevů deprese. Může mít celou řadu nežádoucích interakcí s léky – tak například může způsobit selhání hormonální antikoncepce, snižuje účinky antihistaminik, digoxinu, imatinibu, midazolamu, verapamilu a dalších.

Podběl

Podběl (Tussilago farfara) se používá jako přírodní lék proti kašli. Při jednorázovém a krátkodobém užívání je poměrně bezpečný. Pokud se ale podává ve vyšších dávkách opakovaně, může způsobit poškození jater, v kombinaci s některými produkty (alkohol, analgetika, antipyretika) může způsobit vážné zdravotní komplikace. To je důvod, proč jej některé státy zakázaly prodávat úplně.

Zdroj: https://www.zdravezpravy.cz/2019/05/16/negativni-interakci-s-leky-vyvola-i-jen-trezalka-teckovana/

Foto: Pixabay