Jóga je vhodný sport i pro těhotné ženy: musí jít ale o speciální lekce

Jóga

Ačkoli by se mohlo zdát, že jóga je naprosto nevhodným cvičením pro těhotné ženy, není tomu tak. Existují speciální lekce jógy určené právě pro tuto skupinu. Jsou z ní vyjmuty nebezpečné pózy, které můžete vidět při praktice klasické jógy. Jóga patří mezi cvičení, které je vhodné nejen pro fyzické, ale také pro psychické zdraví. Může pomoci snížit stres, což je pro budoucí maminku velice důležité. Ve skutečnosti je jóga jednou z nejoblíbenějších cviků pro těhotné ženy.

Čím se jóga pro těhotné liší?

Jak už jsme naznačili, od tradiční jógy se tato liší zejména vyjmutím nebezpečných prvků pro budoucí maminku. Zařazeny jsou takové cviky, které jsou přizpůsobeny schopnostem těhotných žen a budou odpovídat také jejich potřebám. Kromě toho, že si díky józe můžete zachovat svalovou hmotu i v těhotenství, protáhnete si také určité partie a uvolníte svalstvo. Jóga učí ovládat také dech, čímž učí maminky správně dýchat – a to je vhodné u porodu.

Jóga

Foto: Pixabay

Naučit se dýchat

Dýchání je důležité pro správné okysličení těla matky i dítěte. To je při porodu velmi důležité, protože spousta žen při bolestech zatajuje dech. To rozhodně není správné pro zdraví děťátka. Díky tomu, že se žena naučí správně dýchat (rozlišuje se mezi nádechy a výdechy), může při porodu účinně bojovat proti bolesti. Jóga pro těhotné je vhodná již od časného stádia těhotenství, až po jeho ukončení. Čím dříve s ní začnete, tím lepší výsledky můžete očekávat.

Pozice v těhotenské józe

Jak už jsme zmínili, pozice jsou vybrány v závislosti na schopnostech a potřebách těhotných žen. Zde je několik z nich (pro utvoření představy):

  • Sed v lotosu: základem je turecký sed (správný sed předpokládá, že založíte levé chodidlo na pravé – nebo naopak, což vyžaduje určitou elasticitu). Je to ideální poloha pro naučení dýchat se a vnímat sebe sama. Důležitá jsou rovná záda.
  • Kočičí hřbet: pozice na všech čtyřech. Tato poloha zlepšuje elasticitu, snižuje napětí v dolní části zad.
  • Pozice stromu: stoj na jedné noze, zvednutá noha se chodidlem opírá o vnitřní část kolena stojné nohy. Ruce jsou ve výšce srdce sepnuté dohromady, Umožňuje zvýšit rovnováhu a protáhnout svaly.

Zdroj: https://www.mjakmama24.pl/ciaza/cwiczenia-w-ciazy/pozycje-jogi-dla-ciezarnych-galeria-4-najkorzystniejsze-pozycje-jogi-dla-przyszlych-mam-aa-qZeM-ocpo-pzfy.html

Foto: Pixabay