Podzimní splín nebo těžká deprese? Jak se vyznat v náladách

Žena deprese

Sychravé podzimní počasí člověku na náladě nepřidá. Když celý den nevykoukne slunce, máme tendenci také „nevykukovat“ z postele a nejraději bychom zůstali doma s čajem a knížkou. V horším případě na nás padne splín a naštvanost na celý ten šedivý svět. Kdy se ale ze špatné nálady stává regulérní deprese?

Smutek, bolest a zmar

Lidé si často zaměňují depresi a špatnou náladu. Jistě to znáte. Potkáte se s kamarádem, kterého zkritizoval šéf v práci a on si jen povzdechne: „Achjo, mám depku“. Takhle však depresivní stavy ani zdaleka nefungují. Nemocný ztratí veškeré zájmy a radosti, které jej doposud těšily. V ničem nevidí zábavu, je stále unavený a prakticky nemá chuť k životu. Tento černý pohled na svět jej dovede často až sebevražedným myšlenkám.

Oproti tomu klasická špatná nálada rychle přebolí. Buď vás z ní vytáhnou přátelé, dobré jídlo, hudba anebo se z ní prostě vyspíte.

čajČaj: foto Pixabay

Nemoc si nevybírá

Deprese i splín mají společnou jednu věc: nevybírají si. Postihují ženy, muže i děti. Deprese u mužů však častěji končí sebevraždou. Proč? Vědci mají za to, že to způsobuje styl výchovy. Pánové berou depresivní stav jako slabost a stydí se svěřit do rukou lékaře. S neléčenou nemocí pak často svůj boj prohrají.

U dětí lze naopak depresi odhalit poměrně jednoduše. Pojí se totiž s fyzickými příznaky. Může to být náhlá bolest břicha, nevolnost, bolest hlavy nebo noční pomočování. Provází ji také porucha soustředění a agresivita. Všechny příznaky jsou však velice individuální.

Strach: foto Pixabay

Co mi teda je?

Pokud se cítíte naštvaní na celý svět, unavení a ospalí, ale s teplým čajem v ruce trochu pookřejete, pravděpodobně vás zachvátil jen splín. Jestliže však nejste schopní vstát z postele a čelit každodenním povinnostem, přemýšlíte jen o své zbytečnosti a nic vás netěší, pak spěchejte za odborníkem. Deprese není žádná ostuda, ale závažná diagnóza, která vyžaduje pečlivou terapii.

Zdroj: https://www.cpzp.cz/clanek/2315-0-Deprese-se-musi-lecit.html

Deprese: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.