Pescetariánství: Žádné maso, povoleny jsou jenom ryby

Losos

Pescetariánství je způsob stravování, který odpovídá vegetariánské stravě. Je ale méně přísné, protože umožňuje konzumaci ryb a mořských plodů. Pescetarián by se tedy měl vyvarovat konzumace masa (vepřového, drůbežího, hovězího apod.). Na druhou stranu ale může konzumovat živočišné produkty, jako jsou vejce či mléčné výrobky. Rostlinné výrobky jsou zcela bez omezení (ovoce, zelenina, luštěniny).

Pescetariánství přináší zdravotní výhody

Tím, že nahradíte klasické druhy masa rybami a mořskými plody, získáváte zdravější alternativu bílkovin. Vzhledem k tomu, že nejíme dvě porce ryb týdně, jak doporučují odborníci, může být toto stravování pro někoho výzvou. V rybách a mořských plodech jsou obsaženy esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo neumí vyrobit. Musí je proto přijímat ve stravě. A právě ryby jsou jeho nejbohatším zdrojem.

Pescetariánství

Foto: Pixabay

Kardiovaskulární zdraví

Omega-3 mastné kyseliny zlepšují zdraví srdce tím, že eliminují některé z faktorů přispívajícím k rozvoji onemocnění. Snižují například vysoký krevní tlak, vznik krevních sraženin a snižují hladinu „špatného“ cholesterolu. Ovoce a zelenina jsou zdrojem antioxidantů, které mohou odvrátit celou řadu onemocnění, včetně těch srdečních. Naopak pravidelná konzumace hovězího a vepřového masa zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Tato masa obsahují také více kalorií a nezdravých tuků.

Rakovina

Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny je velmi důležitá pro odvracení některých chorob. A to dokonce tak závažných, jako je rakovina. V ovoci a zelenině jsou obsaženy vitamíny a živiny, které bojují proti nežádoucím buněčným změnám. Jejich konzumací v dostatečném množství můžete snížit riziko vzniku rakoviny prostaty, žaludku, jícnu, plic či slinivky břišní.

Zdraví střev

V ovoci, luštěninách a zelenině se nachází také vláknina. Ta je důležitá pro správné trávení a také pro dobře fungující střeva. Vláknina pomáhá předcházet zácpě a ve střevech působí jako kartáč, který vymete všechna zákoutí. Ve střevech tak nezůstávají hnijící zbytky, které mohou způsobovat problémy. Zdravá střeva jsou důležitá pro správně fungující imunitní systém člověka. Navíc jste díky vláknině také déle sytí, což vede ke snížení příjmu kalorií – a tedy k hubnutí.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/pescatarian-diet/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7525113/

Foto: Pixabay