Kreatin: Přírodní látka, která je důležitá pro vaše svaly

Kreatin

Už několikrát byl kreatin probírán, ale vždy jsme se doslechli, že o jeho funkci a účincích stále nevíme příliš mnoho. Ale nyní patří mezi nejlépe prozkoumané suplementy a už s jistotou víme, jak funguje a proč se bez něj neobejdeme. Rozšiřte si obzory s námi…

Přírodní látka kreatin

Pojďme se podívat na to, co tento doplněk umí. Kreatin, má v základní podobě jako monohydrát, nebo v jedné z vyšších forem, skončil jako doplněk stravy mnoha sportovců. Kreatin nabízí svalům okamžitou energii, protože napomáhá slučování ATP z kreatinfosfátu a adenosindifosfátu. Zvyšuje kvalitu svalů a také napomáhá jejich rozvoji.

Během krátkodobého tréninku se zvyšují nároky na dodávku ATP a následně je nezbytné urychlit jeho syntézu. Obecně se předpokládá, že doplnění zásoby kreatinu jsou vyčerpány po 10-12 sekundách. Dodatečná suplementace může tento čas prodloužit až na 15 s. Resyntéza u lidí je podřízena přísunem kyslíku. Přestože existují rozdíly, sval je schopen obnovit 50 % kreatinu přibližně za jednu minutu. Obecně se hladina kreatinu obnovuje po 5 minutách. Velkou roli zde hrají dědičné vlastnosti a druh svalových vláken. Rychlá svalová vlákna jsou schopna odbourávat kreatin rychleji než ta pomalá!

Kreatin vám může pomoci s:

  •       přijímání kreatinu vede ke zvýšení síly
  •       příjem kreatinu vede k nárůstu aktivní svalové hmoty
  •       kreatin oddaluje svalovou únavu
  •       snižuje počet sérií potřebných k ideální svalové stimulaci
  •       snižuje množství mléčného kvašení až o 70 %

Proč byste měli kreatin vyhledávat?

Na trhu je řada různých forem kreatinu, ale žádná z nich není prokazatelně úspěšnější než klasický kreatin monohydrát. Potvrzuje se zde to, co zákazník a prodejce vědí již dlouho. Vyšší formy kreatinu jsou vhodné pro osoby se sníženou schopností udržet klasický kreatin a pro ty, kteří trpí žaludečními problémy z monohydrátu. Přesto se nedá říci, že by jeden nebo druhý fungoval více. Klasický monohydrát je nejvíce účinný.

Kreatin 2
Foto: Pixabay

Podporuje funkci jater, mozku a odolnost kostí

Po kreatinu pracuje mozek produktivněji, stejně jako vaše játra! Díky němu máte pevnější a odolnější kosti.

Zvyšuje hladinu DHT

To může být zpráva, na kterou jsme čekali. Dihydrotestosteron je nejúčinnější testosteron. Kreatin pomáhá nejen při zvětšování svalové hmoty a vitality v buňce, ale navíc i v hormonální sféře.

Kvůli němu vám opadávají vlasy

Pravděpodobně to souvisí s nadměrnými, konkrétně hormonálními změnami, zejména u mužů. Takže v případě, že se bojíte o své lokny, berte kreatin s velkou mírou. Ale k padání vlasů musíte mít především genetický předpoklad.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3407788/, clevelandclinic.org

Náhledové foto: Pixabay