paleo dieta

Paleo dieta

Paleo dieta se řadí mezi oblíbené diety. Nejedná se však o dietu, ale spíše o změnu životního stylu, díky které nejen zhubnete, ale vyřešíte i mnohé zdravotní problémy. Na jakém principu tato dieta funguje a jaký je jídelníček, to je tématem našeho příspěvku.

Jak funguje paleo dieta

Paleo dieta není žádná převratná novinka. Známá je již od 70. let 20. století a její princip spočívá ve stravování se po vzoru našich předků v době kamenné. Mezi vyznavače paleo diety patří i známé celebrity jak u nás, tak ve světě. Zastánci paleo stravy nemají rádi označení dieta, protože se v pravém slova smyslu prý o dietu nejedná. Podle nich jde totiž o změnu životního stylu. A s tím také souvisí efekt této diety „nediety“. Úbytek na váze, pokud tedy nějaký je, je individuální. Ovšem to, že se dá díky paleo zhubnout, popírají jak odborníci, tak lidé, kteří tuto dietu vyzkoušeli.

Jídelníček paleo diety

Jídelníček se u této diety sestavuje pouze z povolených potravin. Kolik čeho sníte, to záleží na vás. Jídlo se neváží, kalorie se nepočítají. Není ani stanoven počet jídel v průběhu dne. Zda budete jíst pouze 3x nebo 5x, to záleží pouze na vás. Z jídelníčku musíte vyřadit cukry, obiloviny nebo luštěniny. Důvodem je to, že na jejich konzumaci si naše tělo ještě nezvyklo. Doporučené jsou živočišné produkty, jako je maso nebo vajíčka. A nejlépe od zvířat, která se chovají přirozeným způsobem. Mimo to jsou povoleny také jablka, lesní plody, houby, ořechy a další bobule a plodiny, kterými se živili naši předkové. Důležitá je u potravin čerstvost a jejich minimální úprava, a to i u masa.

Pozitiva a negativa paleo diety

Velkým kladem paleo diety je konzumace přirozené a minimálně opracované stravy. Důraz je kladen také na konzumaci většího množství ovoce a zeleniny. Jako mínus je bráno velké množství konzumace masa, zejména toho tučného. Je totiž vědecky prokázáno, že častá konzumace červeného masa zvyšuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku diabetu. Navíc zvýšená konzumace masa zatěžuje trávicí i imunitní systém. Lépe stravitelné jsou ryby a drůbež, hůře pak maso vepřové a hovězí. Během trávení bílkovin z masa vznikají toxické látky, které zatěžují trávicí trakt, a tuto skutečnost paleo dieta vůbec nebere v potaz. Hubne se zejména díky nízkému příjmu sacharidů. Někteří vyznavači této diety však na druhou stranu hlásají, že jim tento „pravěký“ způsob stravování výrazně zlepšil zdravotní stav a pomohl jim od zdravotních problémů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *