Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka a její aspekty

Vyhřezlá ploténka bývá příčinou bolesti zad. Výhřez ploténky utlačuje nervové kořeny, což má za následek bolest zad, ale klidně může dojít také i k ochrnutí. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a léčba vyhřezlé ploténky a jak výhřezu ploténky preventivně předcházet.

Vyhřezlá ploténka –  příčiny a příznaky

Příčinou vzniku vyhřezlé ploténky je většinou to, že je oslabená, příliš namáhaná a opotřebuje se. Na vznik vyhřezlé ploténky má také vliv velmi malá pohybová aktivita, nebo naopak nadměrná a nevhodná pohybová aktivita, dále také velká fyzická zátěž, která je na páteř vyvíjena při práci. Příznakem vyhřezlé ploténky je vystřelující bolest, která připomíná bodnutí do zad. Později je vnímána jako tupá bolest, která postupuje po zevní straně stehna až do zadní strany lýtka. Bolest je někdy doprovázena mravenčením či brněním. Někdy má člověk pocit, že postiženou část těla ani necítí. Vyhřezlá ploténka se také projevuje silnou bolestí v bedrech v případě, že člověk vykoná prudký pohyb, zvedne těžký předmět, zakašle, kýchne, nebo zatlačí na stolici.

Prevence

Stanovit účinné způsoby prevence je složité vzhledem k tomu, že u vyhřezlé ploténky hraje důležitou roli věk a opotřebení páteře. Je však možné dodržovat určité zásady, kterými si vaši páteř ochráníte. V první řadě si hlídejte správné držení těla, a to nejen při chůzi, ale také při stání a sezení. Nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu, která však nesmí být nadměrná. Opatrní buďte také při zvedání těžkých předmětů ze země. Neohýbejte se, ale raději si podřepněte a poté si znovu stoupněte a narovnejte se. Pořiďte si kvalitní postel i židli.

Léčba vyhřezlé ploténky

Vyhřezlou ploténku vám diagnostikuje lékař podle místa a intenzity bolesti. Potvrdí se počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí. Základem léčby je podávání léků na utlumení bolesti, užívání vitamínu B a rehabilitační cviky na vyhřezlou ploténku. Tato léčba má za následek pohnutí ploténky jiným směrem a tím dojde ke zmenšení tlaku a odstranění bolesti. V dalším případě je možná operace vyhřezlé ploténky, která se provádí při celkové anestezii. Možná je také laserová nukleotomieu těch pacientů, u nichž selhala konzervativní léčba a nedošlo u nich zatím k nevratným degenerativním změnám páteře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *