Sprcha

Otužování pomůže tělu i mysli

Slýcháváme to již dlouho a nejspíše i často. Otužování má prostě pozitivní účinky na lidský organismus. Dnes se na tento fenomén podíváme. V čem konkrétně pomůže? Jak správně otužování provádět? Na to se dnes zaměříme!

Studené ranní sprchy

Reakce těla na ochlazování může být individuální. Proto je dobré, zvolit přístup a tempo, které bude vyhovovat právě vašemu organismu. Starší lidé a děti mohou tedy zvolit pomalejší tempo. Při komplikacích raději na chvíli přestaňte nebo uberte plyn. Základním pilířem celého procesu jsou každodenní ranní sprchy. Pochopitelně studené, přičemž začátek může být formou teplého sprchování zakončeného studenou vodou. Časem pak odbourejte teplou část. Po jednom nebo maximálně dvou týdnech by měl být již organismus připravený a sprchy výhradně studené. Nikoli však ledové.

Vše postupně

Vše je dobré dělat postupně, jak bylo již naznačeno výše. Dobré je také po takové ranní koupeli tělo osušit a pak nějak zahřát. Ideálně sportem či jinou aktivitou. Až poté se nasnídejte. Opět postupně pak můžete přidat studenou sprchu i ke svému večernímu umývání. Po několika měsících můžete být již plně otužilý. Pravdou však je, že každá přestávka a vypadnutí z procesu způsobuje nutnost začínat od začátku. Neznamená to však, že byste se měli otužovat stále i přes potíže. Budete-li nachlazení, což se při počátcích může stát, raději proces přerušte.

Účinky otužování

Co z tohoto procesu tedy vlastně budete mít? Je prokázané, že lidem, kteří se otužují, se vyhýbaví virová onemocnění. Navíc je zde snížené riziko vysokého krevního tlaku. Celkově se pěstuje vyšší obranyschopnost organismu. Posiluje se také funkce a činnost srdce a cévní soustavy. Otužování však má účinky i v oblasti psychiky a mysli. Doplňuje totiž tělu energii a dlouhodobě zlepšuje náladu. Pokud již takto otužilý člověk onemocní, průběh nemoci je mírnější a kratší.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *