oregno2

Oregáno není jen kuchyňskou bylinkou, uplatní se i na celou řadu neduhů

Jeho listy ukrývají opravdu mnoho a mnoho zdravotních přínosů. Přesto je většinou ignorujeme a mnohem spíše je používáme jen k dochucení pizzy, polévky či omáčky. A co byste tedy o oregánu měli vědět?

Především to, že se mu také říká dobromysl obecná (Origanum vulgare) a patří do čeledi hluchavkovitých. Ovšem má další synonymní latinské názvy – Origanum creticum L. a Origanum barcense Simk. A s těmi českými se pak roztrhl pytel přímo dvojnásob. Jak se vám líbí lebeda červená, zimní majoránka, dobrotisko nebo třeba voněklas? Ano, to všechno je majoránka.

Foto: Pixabay

Čaj pomůže k lepší náladě, ale zbaví vás i křečí a obtíží s trávením

Co se stane, když zalijete jednu lžičku čerstvé natě šálkem horké vody a necháte 10 minut vylouhovat? Získáte opravdu účinný čaj, který vám pomůže s léčbou celé řady neduhů. Jde například o:

  • nachlazení,
  • chřipku,
  • zahlenění,
  • zánět průdušek,
  • průjem,
  • zácpa,
  • potíže s trávením,
  • deprese a pocit únavy…

Koneckonců, z posledního bodu vychází i české jméno dobromysl – tedy dobrá mysl. A jak je možné, že vám jedna bylinka dokáže pomoci s průjmem i se zácpou? Inu, lehce desinfikuje trávicí trakt a tuhou stolici dokáže zvláčnět, zatímco ten druhý typ trochu zahustí. Jednoduché, že?

Koupele se hodí i pro nejmenší děti

Dobromysl je však skvělým pomocníkem i při léčbě problematické pokožky. Akné, pohmožděniny a odřeny, ekzémy, kopřivky, vyrážky, hnisající ložiska… na to všechno vám pomůže obklad z oregánového odvaru, aplikovaný několikrát denně. A stejně pozitivní účinky má i sedací koupel, kterou si připravíte 3-4 x týdně. A tyto postupy jsou vhodné i pro děti.

A jak na obklady? Nechte je na místě alespoň 20 minut a opakujte několikrát denně. Látky obsažené v oregánu působí dezinfekčně a antibakteriálně, takže si opravdu dokáží s mnoha obtížemi poradit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://vitalitis.cz/2018/05/17/vse-dokaze-vylecit-salek-oreganoveho-caje/

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *