Vakcína

Opar související s vakcínou na Covid-19: Není třeba šířit paniku

Zajímavá studie týkající se analýzy údajů o vedlejších účincích vakcíny proti onemocnění Covid-19 byla publikována nedávno v časopise Rheumatology. Týkala se vedlejších účinků vakcíny od společnosti Pfizer-BioNTech. Předmětem výzkumu bylo celkem 491 lidí s autoimunitními zánětlivými revmatickými chorobami (AIIRD). Těmto lidem byla podána právě vakcína od zmiňované společnosti.

Pásový opar u šesti pacientů

Výsledkem zjištění vědeckého týmu byl fakt, že se u šesti pacientů s AIIRD objevil během několika dní pásový opar. Čtyři z pacientů trpěli revmatoidní artritidou, jeden měl Sjogrenův syndrom a další pojivové onemocnění. Šlo o ženy a pět z reakcí nastalo po první dávce vakcíny.

Většinou mírný průběh

Samotná infekce herpes zoster měla prakticky u všech pacientů mírný průběh. Jen u jednoho šlo o herpes zoster ophthalmicus, kdy virus postihl oko. Pět pacientů se léčilo podáváním antivirotik. Za šest týdnů byli bezpříznakoví.

Vyděsit se je přirozené, nicméně nejde o nic šokujícího

Jestliže se slovo herpes spojí s označením onemocněním Covid-19, mnozí lidé se vystraší. Je to zbytečné, protože nejde o žádnou šokující záležitost. Samotná studie nijak neprokázala, že vakcína proti onemocnění Covid-19 způsobuje pásový opar. Odborník na infekční onemocnění Amesh A. Adalja, vedoucí vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johns Hopkins v Marylandu řekl časopisu Health: „Lidé s autoimunitními poruchami, kteří užívají imunosupresivní léky, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku pásového oparu.“ Toto vysvětlení je poměrně logické. Problém s pásovým oparem může nastat i při očkování proti chřipce a jiným nemocem.

Riziko je nízké

Měli bychom se tedy oparu obávat v souvislosti s očkováním proti Covid-19? Spíše ne, riziko je skutečně velmi nízké. Herpes zoster se léčí antivirovými léky (standardně valaciklovirem) a většina lidí se bez problémů zotaví.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/herpes-covid-vaccine

Vakcína proti onemocnění Covid-19: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *