Odborníci odhalují důvody, které stojí za neustálým pocitem únavy

Cítíte se neustále unavení a nevíte, co může být důvodem? Seznam je opravdu dlouhý, kdy na prvních příčkách je rozhodně nedostatek spánku. Únava se vás však může držet i ve chvíli, kdy spíše objektivně dostatečně dlouhou dobu, ale i přesto nemáte následující den energii skoro na nic. V článku najdete několik možných příčin.

Sezónní alergie a prášky proti alergii

Pro organismus představuje zátěž v podobě alergie. Jde o zběsilou činnost imunitního systému, který se snaží bojovat proti neškodným látkám a vyvolává typické alergické reakce, jako jsou rýma, kýchání, slzení očí nebo vyrážky. Únavu však mohou způsobovat i některé léky na alergii, s čímž je potřeba počítat, nebo se pokusit najít takový lék, který tlumivé účinky pokud možno nemá.

Nedostatek cvičení a pohybu

Pokud se pustíte do pravidelného cvičení, nebo do svého života přidáte alespoň přirozený pohyb v podobě obyčejné chůze, budete svědky velmi zajímavého paradoxu. Když totiž vynaložíte energii na pohyb, vrátí se vám ve většině případů zpět díky vylučování hormonů štěstí, jako jsou serotonin, dopamin a další. To vede ke zlepšení nálady a pocitu většího množství energie po zbytek dne. Příjemným bonusem je i dobrý vliv na kvalitu spánku, což ovlivní únavu i následující den.

Chronický stres

Dlouhodobý chronický stres organismus velmi vyčerpává. Ať už se jedná o náročnou práci nebo problémy v rodině, vždy je dobré snažit se stresové faktory co nejvíce eliminovat. Může to být náročné, ale jakmile se vám to povede, může na vás čekat odměna v podobě více energie pro běžné činnosti.

Foto: Pixabay

Nedostatek železa nebo problémy s trávením lepku

Na vině mohou být i takové problémy, jako je anémie, neboli chudokrevnost, což je problém spojený nejčastěji s nedostatek minerálu železa. To je možné vyřešit vhodným jídelníčkem a speciálními doplňky stravy. Dlouhodobý a nevysvětlitelný pocit únavy však může plynout i z toho, že vaše tělo nedokáže efektivně trávit lepek. To nejlépe poznáte tak, že potraviny s obsahem lepku na čas úplně vyřadíte a budete sledovat, jestli se cítíte lépe.

Zdroj: https://www.womenshealthmag.com/health/a34579232/why-am-i-always-tired/ a https://www.supradyn.cz/priciny-unavy/

Náhledové foto: Pixabay