Zmrzlina a diety: nemusí se vzájemně vylučovat!

Zmrzlina

Držet dietu v létě může být výhodou, protože po ruce máte velké množství ovoce a zeleniny. Na druhou stranu je zde mnoho pokušení – grilování, míchané alkoholické nápoje nebo třeba zmrzliny. Odolat všem těmto nástrahám někdy nejde. Když už tedy chcete zmrzlinu, po jaké sáhnout, aby to pro vás nebyla taková kalorická bomba?

Jak vybrat nanuk?

Pokud si chcete koupit nanuk v obchodě, máte výhodu – složení nanuků a zmrzlin máte po ruce. Možná vás ale čeká dlouhé čtení, než se dopracujete k vhodné zmrzlině. Ve složení hledejte takové suroviny, jako je tvaroh, jogurt, smetana, mléčný tuk, ovoce a šťávy z něj, oříšky nebo kakao. Obecně platí, že čím kratší je složení, tím lépe. Vyhýbejte se nanukům, které obsahují levné rostlinné tuky, jako je například kokosový. Jejich hlavní úlohou je nahradit mléčný tuk. Nanuky, které mají na prvním místě vodu a cukr či barviva, také nejsou vhodnou variantou.

Sorbet

Foto: Pixabay

Jak vybrat kopečkovou či točenou zmrzlinu?

Zde můžete složení vymámit z obsluhy, obvykle totiž není dostupné. Některé zmrzliny mohou být připravované z polotovarů, takže v nich chybí smetana. Z hygienického hlediska je na tom nejhůře točená zmrzlina, která se připravuje na místě smícháním směsi s vodou. Nejlépe jsou na tom balené druhy zmrzliny.

Mléčná nebo vodová zmrzlina?

Určit obecně, která je lepší, nelze. Vodová zmrzlina by měla být vybrána tak, aby obsahovala ovocnou složku – čili sorbety a ovocné zmrzliny jsou nejlepší. Mléčná zmrzlina by měla obsahovat tvaroh, mléko nebo jogurt. Je kaloričtější, než vodová zmrzlina. To se ale někdy může hodit.

Typy pro konzumaci zmrzliny při hubnutí

  • Nekupujte velká balení. Takové zmrzliny totiž spotřebujete obvykle mnohem více (nebo na ni chodíte častěji).
  • Zaměřte se na konzumaci rozumného množství zmrzliny.
  • Volte zmrzliny bez polevy. Pokud už polevu musíte mít, zaměřte se na její složení. Měla by být tvořena z čokolády.

Zdroj:

https://aktin.cz/nizkokaloricka-zmrzlina-jak-si-spravne-vybrat

https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a19931611/ice-creams-for-weight-loss/

Foto: Pixabay