Hubnutí a bílkoviny: mýty, kterým možná věříte i vy

Mléčné výrobky

Bílkoviny jsou jednou za makroživin, které naše tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Bílkoviny mají v těle nezastupitelnou roli. V současné době je trh přesycen proteinovými výrobky, které mají pomáhat při hubnutí. Ale opravdu je potřebujeme? Spousta lidí má pocit, že když užívá tyto doplňky, jdou bílkoviny přímo do svalů. To ale není pravda.

Bílkoviny – seznamte se!

Když přijmeme bílkoviny ve stravě, naše tělo je rozloží na aminokyseliny. Ty pak vyhřátí správné množství bílkovin pro naše svaly a buňky. Existuje celkem 23 aminokyselin, z nichž 15 si naše tělo umí vyrobit. Zbylých 8 se označuje jako esenciální aminokyseliny – ty je třeba přijmout ve stravě. Zdrojem esenciálních aminokyselin je zelí, fazole, zelený hrášek, květák, okurka, ořechy, semena, klíčky, vejce a maso.

Bílkoviny

Foto: Pixabay

1: Čím více, tím lépe

To je první mýtus. Lidé mají pocit, že čím více bílkovin přijmou, tím je to pro jejich tělo (a hubnutí) lepší. Avšak bílkoviny bychom měli přijímat ve své stravě ve správném množství a nikoli v přebytku. Bílkoviny se totiž ukládají ve formě tuku. Navíc, pokud budete pravidelně přijímat více bílkovin, než je třeba, bude to zátěž pro vaše ledviny. Ty totiž budou pracovat na plné obrátky, aby přebytečné bílkoviny vyplavily.

  • Jaké je tedy správné množství bílkovin? Denně bychom měli přijmout 1,6 až 2,2 gramů bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, sportovci pak 2,2 až 3,4 gramů bílkovin na kilogram – pokud chtějí zhubnout.

2: Cvičení je základem hubnutí

Toto tvrzení může mít své opodstatnění. Dosavadní výzkumy ale tvrdí, že zdravé stravovací návyky člověka jsou pro hubnutí mnohem důležitější, než cvičení. Na druhou stranu, pokud máte vybudovanou svalovou hmotu, potřebuje tato více energie, než tuk uložený ve vašem těle. A díky tomu tak za den spálíte větší množství kalorií.

3: Bílkoviny se rychle tráví

Jeden z největších nepřátel diet je hlad a také chutě na jídlo. Bílkoviny mají jednu velkou výhodu: zasytí na dlouhou dobu. Pokud budete ve své stravě přijímat dostatečné množství bílkovin, povede to k tomu, že sníte menší porce. Množství sytosti se může lišit v závislosti na tom, z jakého zdroje bílkoviny pochází.

Zdroj:

https://www.practo.com/healthfeed/myths-about-protein-for-weight-loss-42730/post

https://blog.nasm.org/nutrition/how-much-protein-should-you-eat-per-day-for-weight-loss

Foto: Pixabay