Těhotenství

Neplodnost jako jeden z fenoménů současné doby: Jaké jsou základní metody léčby?

Mnozí mladí lidé si představují, že zplození vlastního potomka není vůbec složité. Ano, vše může jít přirozenou cestou, nicméně automaticky tomu tak být nemusí. Vždyť zhruba každý 7. partnerský pár se dnes potýká s neplodností! Považovat ale situaci za definitivní by také nebylo dobré. Vždyť moderní medicína už dokáže nabídnout takové léčebné postupy, které jsou vysoce efektivní a skutečně ke kýženému oplodnění efektivně pomohou. My se na tyto metody léčby neplodnosti zaměříme podrobněji v následujících řádcích.

Precizní diagnóza jako základ

Jakýmsi základním stavebním kamenem a předpokladem úspěšné léčby je samozřejmě přesná diagnóza daného páru. I proto musí oba partneři na speciální klinice absolvovat několik vyšetření, jež stanoví příčinu problémů s početím. Právě díky této diagnostice dojde k případnému vyloučení genetických poruch, pohlavních nemocí, problémů v menstruačním cyklu a dalších obtíží. U mužů se přesně stanoví kvalita jejich spermií. Zkrátka dojde ke zjištění příčin samotné neplodnosti. Spermiogram jasně stanoví, zdali je schopen muž oplodnit vajíčka. Jen pro zajímavost z těch nejznámějších příčin jmenujme například:

–          genetické poruchy,

–          problémy s menstruačním cyklem,

–          stres a nesprávná doba početí,

–          psychické obtíže,

–          nedostatečná tvorba vajíček,

–          nedostatečné množství kvalitního spermatu.

Příčin může být samozřejmě mnohem více. Následně na základě diagnostiky se přechází ke konkrétnímu způsobu léčby.

Umělé oplodnění

Jestliže diagnóza eliminuje genetické vady a některé další aspekty, je stanovena léčba, jejímž základem je umělé oplodnění. Jedná se tedy o spojení vajíčka spermie mimo tělo samotné ženy. U ženy přitom lze využít jak jejích vlastních vajíček, tak i vajíček dárkyně. V případě, že se konkrétní ženě vajíčka netvoří, není ani jiné cesty. Jestliže oba partneři nejsou schopni dodat kvalitní genetický materiál, mohou se využívat k léčbě také darovaná embrya. V tomto případě se mnohdy dokonce provádí genetické testy embryí ještě před tím, než jsou přenesena do dělohy. Právě přenosem zdravého embrya se pravděpodobnost oplodnění několikanásobně zvyšuje. O dárcovství si můžete přečíst mnohem podrobnější informace tady.

Základní metody léčby neplodnosti

Mezi nejčastější metody léčby neplodnosti se řadí několik postupů.

Efektivní podpora ovulace

Nejjednodušší neinvazivní metodou je podpora ovulace u ženy. Dojde tak k umělému vyvolání ovulace a správnému načasování pohlavního styku.

Intrauterinní inseminace – IUI

Při této známé neinvazivní metodě jsou do děložní dutiny zavedeny spermie. Tímto způsobem se jim usnadní cesta k oplození vajíčka.

Oplodnění mimo tělo – IVF

Za klasickou metodu léčby je považováno oplodnění in vitro. K vajíčkům jsou přímo v laboratoři přidány spermie. Bez zásahu lékařů tak dochází k oplodnění.

Intracytoplasmická injekce spermie –  ICSI

Tato typická mikromanipulační metoda spočívá v zavedení spermie přímo do vajíčka. Jedná se o postup, jenž se používá nejčastěji.

Ostatní metody

Z dalších metod jmenujme ještě ty nejznámější, mezi které se řadí:

–          kultivace embryí s následným výběrem těch nejlepších,

–          asistovaný hatching,

–          PICSI,

–          monitoring.

Další podrobnosti o léčbě neplodnosti se dozvíte více zde.

Důležitá alternativní léčba

Každý z nás je zcela jedinečný a rozhodně se pro něj nemusí hodit pouze mimotělní oplodnění. I proto není od věci zaměřit se také na alternativní metody léčby. Z těch jmenujme například některé z nejznámějších, jimiž jsou:

–          masáže,

–          akupunktura,

–          specifická cvičení,

–          jiné doplňky západní medicíny.

Článek byl zpracován s využitím informací z webu kliniky KARLSBAD FERTILITY.

Zdroj náhledového obrázku: ivf-kv.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *