Rostlinná mléka

Recepty na rostlinná mléka

Rostlinná mléka jsou stále častější alternativou při nahrazení mléka kravského v našem jídelníčku. Lidé jej nahrazují z několika důvodů. Vegani a jiní je nahrazují z etických důvodů, protože odmítají využívání zvířat k výrobě produktů pro člověka. Další skupina lidí konzumuje rostlinná mléka kvůli zdravotnímu hledisku věci. Mnozí však jen zpestřují těmito produkty svůj jídelníček.

Sojové mléko

Sojové mléko je jedno z nejdostupnějších rostlinných mléčných variant. Najdete jej v každém větším obchodě. Jeho největšími plusy je zejména absence cholesterolu a velké množství prospěšných mastných kyselin. Toto mléko není fermentované, a proto je nejméně prospěšné ze všech rostlinných mlék. Můžeme si jej připravit i doma. Potřebujeme sojové boby, které přes noc namočíme. Potom je rozmixujeme v litru vody. Přivedeme k varu a přidáme špetku soli (popř. cukr, skořici) a pomalu vaříme asi 20 minut.

Rýžové mléko

Dalším mlékem bude mléko rýžové. Je bohaté na cukry a obsahuje minimální množství tuků. Z vařené rýže jej připravíme tak, že do hrnce vlijeme litr vody a přivedeme k varu. Propláchnutou rýži nasypeme do vody a asi 15 – 20 minut povaříme a mícháme. Po změknutí a uvaření rýže vodu slijeme a rýži rozmixujeme s litrem studené vody. Směs scedíme a produkt konzumujeme do jednoho týdne od výroby. Z nevařené rýže jej lze vyrobit tak, že necháme odstát 100g rýže. (přes noc). Po namáčení slijeme a rozmixujeme s půl litrem vody. Přidáme špetku soli a možné je použít i sladidla jako například sirup z agáve.

Mandlové mléko

Posledním receptem, kterým vám posloužíme, bude recept na výrobu mandlového mléka. Se sojovým mlékem patřím mezi běžná rostlinná mléka. Je bohaté na vápník, hořčík, železo a další prvky. Působí kladně na a srdce a cévy neobsahuje žádný cholesterol. Pro přípravu potřebujeme 150g mandlí, které přes noc namočíme. Na druhý den je slijeme a rozmixujeme v litru studené vody a přecedíme. Tato tekutina vydrží v ledničce asi 4 dny od výroby.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *