Nejlepším lékem na osteoporózu je prevence a včasná péče o zdraví

Zdravé kosti, které jsou dostatečně pevné rozhodně nejsou samozřejmostí, což platí především s přibývajícím věkem. Řídnutí kostí je mnohdy důvodem celé řady zlomenin i ze zdánlivě neškodných pádů. Nejlepším lékem proti postupnému zhoršování kvality kostní tkáně, je především včasná prevence a zdravý životní styl přímo zaměřený na zdravé kosti.

Mládí předurčuje, jak bude tělo proti osteoporóze odolné

Kostní tkáň se mineralizuje zhruba do 22 let věku. To znamená, že jídelníček u dětí a dospívajících by měl obsahovat dostatečné množství vápníku. S tím se pojí i dostatek vitamínu D nebo optimální množství tuků, kterých by neměl být nadbytek. Důležitý je i pravidelný zdravý pohyb, díky kterému jsou kosti zatěžovány, což je nutí přidat právě na mineralizaci. Velmi nebezpečné pro budoucí rozvoj osteoporózy tak jsou nejrůznější striktní diety a opatření, který jednostranně omezují jídelníček.

Osteoporózou jsou více ohroženy ženy

Mineralizace či naopak demineralizace kostí je ovlivněna i přítomností hormonů. Problém nastává především u žen v období menopauzy, kdy se výrazně snižuje množství estrogenu. Právě to je pomyslný milník, kdy je nutné začít opravdu aktivně pečovat o zdraví kostí a víceméně jde o poslední chvíli, kdy to můžete nějak zásadně ovlivnit.

Foto: Pixabay

Užívejte doplňky stravy

Kromě dostatečně zdravého a vyváženého jídelníčku doplněného o pravidelnou porci pohybu na čerstvém vzduchu, je velmi důležité nezapomínat na příjem konkrétních látek, jako jsou vitamíny a minerály. Chybu tak rozhodně neuděláte, když zařadíte kvalitní doplněk stravy s vápníkem, hořčíkem a vitamínem D. Platí, že čím dříve se o zdraví svých kloubů začnete pořádně starat, tím lépe pro vás, protože oddálíte vznik možných vážnějších problémů. V rámci minerálů si dávejte pozor i na přemíru fosforu, který se může nacházet v některých průmyslově zpracovaných potravinách.

Zdroj: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-na-osteoporozu-plati-prevence.html a https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/osteoporoza/prevence-osteoporozy.html

Náhledové foto: Pixabay