Nebezpečí skryté v depresi s melancholickými rysy

Deprese

Jakýkoli typ deprese může být nebezpečný. Protože se v naší uspěchané době vyskytuje čím dál více postižených jedinců, začínáme depresi dělit na několik různých typů. Můžeme je dělit podle toho, zda se odehrávají s typickými příznaky – avšak příznaky se mohou u jednotlivých depresí lišit také v závislosti na věku (jinak pociťuje depresi dítě – podrážděnost – a jinak senior – izolace od ostatních). A právě deprese s melancholickými rysy je jednou z nich. Patří mezi nejvíce nebezpečné.

Příznaky deprese s melancholickými rysy

V současné době už se v psychologii termín „melancholie“ příliš nevyskytuje, nicméně v minulosti se o ní hovořilo opravdu hojně. Velmi často právě v souvislosti s depresemi. Člověk, který trpí melancholickou depresí, není schopen pociťovat štěstí. A to v jakékoli podobě – nebaví ho činnosti a koníčky, kterým se dříve věnoval s nadšením, nedokáže se radovat z každodenních maličkostí. Dalším příznakem jsou významné poruchy spánky a snížení chuti k jídlu.

DepreseFoto: Pixabay

Deprese = život ohrožující stav

Pokud depresi neléčíme, může nám jít dokonce o život. Právě melancholická deprese je jednou z nejnebezpečnějších, protože vzniká jakoby ve vnitřním světě pacienta (tedy na úrovni jeho nervového centra – je opakem deprese exogenní, která je vyvolána například ukončením vztahu, ztrátou zaměstnání apod.). Také příznaky, které doprovází melancholickou depresi (například vysoký váhový úbytek a nedostatek spánku), jsou velmi závažné a mohou způsobovat další a další problémy.

Léčba melancholické deprese

Důležité je uvědomit si, že se nacházíme ve stavu deprese – nebo že se v tomto stavu nachází někdo z blízkých. Léčba může spočívat v podání antidepresiv nebo návštěvou psychoterapie. Už jen snaha začít se léčit, může být krokem kupředu. Spousta lidí má totiž návštěvu u psychologa nebo psychiatra spojenou s tím, že by mohli být blázni. Deprese je ale velmi rozšířenou chorobou, takže není třeba na sebe pohlížet tak, jako bychom byli duševně nemocní či dokonce nebezpeční.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/powazna-depresja-z-cechami-melancholii-dlaczego-jest-tak-niebezpieczna-aa-P5Du-EsmY-LrTN.html

Foto: Pixabay