Omikron se blíží: Druhá dávka a prodělané onemocnění chrání jen z 20 %

Mutace koronaviru

Predikce jsou aktuálně poměrně nepříjemné a depresivní. Varianta omikron už je tady a obecně se počítá s tím, že někdy od poloviny ledna se začnou prudce zvedat počty nově nakažených touto mutací koronaviru. Nyní počty případů nově nakažených koronavirem, konkrétně variantou delta, postupně klesají. Méně se ovšem testuje a také tato varianta ustupuje. S omikronem se ale spousta věcí zřejmě změní.

Nová mutace převládne v první polovině ledna

Podle epidemiologa Romana Prymuly tomu tak nejspíše bude. Predikuje nakažení velkého množství lidí během silvestrovských oslav a o svátcích všeobecně. Podobně mluví také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. V lednu dojde k vytěsnění delty omikronem.      

Dvě dávky ani prodělaná nemoc stačit asi nebudou

Vědci z univerzity v Hongkongu zjistili, že se omikron šíří až sedmdesátkrát rychleji než delta. Protilátky z druhé vakcíny proti němu fungují z pouhých 20 %! To je hodně málo. Stejné je i fungování protilátek po prodělaném onemocnění. Klíčem může být třetí posilující dávka. Plně očkovaný člověk by měl mít rezistenci až 70 %. Měla by se zkrátit doba mezi druhou a třetí dávkou očkování podobně, jako je tomu v Německu.

Nízké riziko vážného průběhu

Je bezesporu tou lepší stránku omikronu. Jak studie, tak ji zkušenosti ze zemí, kde již nákaza touto mutací propukla v plné míře, ukazují, že nezbytnost hospitalizace pacientů je mnohem nižší. V Jihoafrické republice klesla až o 80 %. Navíc nákaza tak neohrožuje mladší ročníky.

Stupeň očkování bude důležitý

Nepochybně. Budou se od něj také odvíjet denní přírůstky. Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování. Jinak se předpokládá, že do nemocnic by mělo putovat o polovinu méně lidí než u delty. Nakažlivost je ale mnohem vyšší, takže nemocnice budou nejspíše přeplněné tak jako tak.

Do plic se dostává minimálně

Jinak se omikron nedostává tolik do plic, což je bezesporu také dobrá zpráva. typický je především rýmou, ucpaným nosem a kašlem. Zapomenout nelze na teplotu a hodně velké pocení. Ztráta čichu a chuti již takřka nepřichází.

Zkrácení karantény

Přesně to bylo doporučeno americkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Konkrétně by se mělo jednat o pouhých 5 dní. U nás je zatím 14 dní. Jinak je třeba u omikronu počítat s mnohem kratší inkubační dobou.

Zdroje info: idnes.cz, health.com

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.