Münchhausenův syndrom: Když matka ničí dítě

matka

Když dítě onemocní vzácnou či nevyléčitelnou chorobou, je to vždy tragédie. Rodiče se mu snaží zajistit tu nejlepší a nejvhodnější léčbu za jakoukoliv cenu. Někdy se však může stát, že je rodič rád, když je jeho dítě nemocné. A když je zdravé, tak mu nějakou tu chorobu rád přiřkne. Takovým způsobem se projevuje Münchhausenův syndrom.

Co to vlastně je?

Münchhausenův syndrom patří mezi předstíravé duševní poruchy, a i když je velmi vzácný, několik případů se vyskytlo i u nás. Někdy se mu také říká syndrom barona Prášila. Spočívá v tom, že si daný jedinec vymýšlí různé nemoci, bolesti a poruchy a vyžaduje neustálý lékařský dohled. Syndrom bývá náročné diagnostikovat, protože nemocný člověk bývá velmi znalý medicínských termínů a příznaky svých vybájených onemocnění popisuje vždy velmi přesně a detailně. Nejzákeřnější forma Münchhausenova syndromu se však vyskytuje takzvaně v zastoupení. Tehdy duševně nemocná matka aplikuje neexistující choroby na své dítě, případně jeho zdraví záměrně poškozuje.

lékařLékař: foto Pixabay

Matka nebo tyran?

Matka trpící Münchhausenovým syndromem začne na svém dítěti vidět různé poruchy (spánkovou apnoe, poruchy chůze atd.) a dožaduje se častých vyšetření potomka u lékaře. Pokud lékař nic nezjistí a prohlásí dítě za zdravé, matka se brzy vrátí s novou, ještě zákeřnější diagnózou. Velmi známý je případ Gypsy Rose Blanchardové z USA, kterou matka od útlého dětství ničila různými chorobami a nechala ji upoutanou na vozíku, i když byla zcela zdravá.

Proč se to děje?

Duševně nemocné matky mají pro své konání různé motivace. Některé vysloveně milují roli oběti a libují si v pozornosti okolí. Jiné zase touží po plné závislosti dítěte. Tak jako tak tím jejich potomek velmi trpí a nemůže se bránit.

Münchhausenův syndrom lze samozřejmě řešit. Prim hraje terapie, v těžkých případech medikace. Týraným dětem však zůstávají šrámy na duši po celý život.

Zdroj: https://www.sancedetem.cz/munchhausenuv-syndrom-v-zastoupeni-kdyz-rodic-dela-ze-zdraveho-ditete-nemocne

Matka: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.