Multivitaminy a jejich fungování: nejsou vhodné pro všechny

Doplňky stravy

Multivitaminy jsou skvělým způsobem, jak můžete získat vitamíny, kterých se vám z běžné stravy nedostává. Je ale důležité o nich přemýšlet jako o doplňku stravy, kterým jsou, než na způsob, jak získat vitamíny. Ty bychom totiž měli primárně přijímat v potravě. Určeny by tak měly být pro osoby, které trpí určitými chorobami znemožňujícími přijímání dostatek živin. Může jít o podvýživu, Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu, celiakii nebo třeba o vegany a vegetariány.

Co jsou multivitaminy?

Multivitaminy jsou doplňky stravy, které obsahují kombinaci různých vitamínů a minerálů. Obvykle se jedná o vitamín C, D, B12, železo, vápník, kyselina listová, hořčík a zinek. Některé vitamíny jsou ale určeny například pro seniory, a ty mohou obsahovat také jiné látky, které právě této skupině chybí. Mohou být ve formě tablety, kapsle, prášku nebo tekutiny či ve formě gumových medvídků (multivitaminy pro děti).

Vitamíny

Foto: Pixabay

Které multivitaminy zvolit?

Některé multivitaminy nesou označení, které vám může pomoci. Multivitaminy pro ženy obsahují takové složky, na které je strava žen obvykle skoupá. Stejně tak existují multivitaminy pro ženy, seniory či na podporu imunity nebo pro osoby jistého věku nebo pro těhotné či kojící ženy. Toto označení ale není nijak regulováno, takže složení multivitaminů například pro ženy se může u jednotlivých výrobců lišit. Proto bychom před koupí měli vždy prostudovat štítky. To, které vitaminy potřebujete, závisí na vaší stravě.

Pro koho multivitaminy nejsou?

Jedna studie tvrdí, že vápník, který přijímáme formou doplňků stravy, mohou zvýšit riziko vzniku srdečního infarktu. Pokud patříte mezi osoby, které už tak mají zvýšené riziko infarktu, měli byste se zaměřit na příjem vápníku z potravin. Kuřáci by neměli užívat doplňky stravy obsahující beta-karoten a vitamín A, protože u nich hrozí zvýšené riziko rakoviny plic. Těhotné ženy by neměly přijímat vysoké množství vitamínu A, protože hrozí zvýšené riziko vrozených vad plodu.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/multivitamins-are-they-worth-it/

https://www.healthline.com/nutrition/do-multivitamins-work

Foto: Pixabay