Vlastimil Válek se chválí na Twitteru, ale přitom nejsou léky

Vlastimil Válek

Je až neuvěřitelné, jak se někteří politici sami dokážou vychvalovat do nebes. Ministra zdravotnictví Vlastimil Válek je v této disciplíně vynikající. Stačí se podívat na jeho twitterový účet. Slaví tady konkrétně rok svého úřadování na Ministerstvu zdravotnictví České republiky. Konkrétně vyzdvihuje hned několik svých úspěchů. Bohužel ve stínu toho, že v České republice chybí některé velmi důležité léky.

Úspěšná očkovací kampaň

Kampaň byla podle ministra velmi úspěšná a letos se očkovalo přes tři miliony lidí. Když se ale člověk ptá lidí okolo sebe, zjišťuje, že už se rozhodně očkovat nechtějí. Sám Válek do čtvrté dávky šel a nechal si ji aplikovat v ostravské nemocnici.

Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Statisíce lidí ji dostaly, o čemž není pochyb. Péče o občany skutečně nebyla ohrožena. Tady je nejspíše chvála na místě.

Automatická valorizace platby za státní pojištěnce

Ta bezesporu přišla. Předchozí ministři tento mechanismus prosadit nedokázali. Takto byl splněn jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády.

Udržely se preventivní a screeningové programy

A to i přes skutečnost, že se pandemie zvládla bez dalších lockdownů a omezení.

Snížení byrokracie

Do určité míry ano. Vždyť pracovní preventivní prohlídky u mnohých nerizikových profesí byly naprostým nesmyslem. Jen se člověk podivuje nad tím, že už to nenapadlo někoho jiného předtím.

Kde je Nurofen a další léky?

Stav léků na trhu má podle ministra Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten by měl kontaktovat úřady v případě, že dostane od výrobce varování, že léku není dostatek. Jinak hovořil také o tom, že se dá koupit tento lék online, a že když budete volat do sta lékáren, určitě ho některá mít bude. Toto tvrzení si určitě mohl odpustit. V Rakousku nebo Polsku lze lék sehnat snáze. Jednat by měl nyní Válek přímo s výrobcem. Jinak ale určitě nejde o jediný lék, který by měl mít výpadek. Vždyť chybí i penicilin. Vést se o tom mají diskuse. Ty ale léky do domácích lékárniček nejspíše nepřinesou. Řešit se má situace i novelou zákona. No, jde o běh na dlouhou trať. Možná by se ministr měl vyjádřit na sociálních sítích spíše k problémům, a ne se chlubit vlastním peřím.

Zdroje info:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ctvrtou-davku-proti-covidu-dostal-ministr-valek-v-ostrave-40411132

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-proc-chybi-nurofen-i-dalsi-leky-valek-priznal-problem-ve-vlastnich-radach-221677?

Vlastimil Válek/ Twitter

Vlastimil Válek: Náhledové foto Vlastimil Válek/ Twitter

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.