Mléko

Mléčné výrobky: Je dobré je vyřadit z jídelníčku?

Také přemýšlíte o tom, že byste z vašeho jídelníčku vyřadili mléko, sýry, máslo a další mléčné výrobky?  Pak nejste sami, je to nyní celosvětový trend. Po snížení konzumace mléčných výrobků se totiž hubne, lepší ekzémy nebo jiné kožní problémy.  Opravdu se ale vyplatí mléko a mléčné výrobky z jídelníčku úplně vyřadit, pokud nemáte prokázanou alergii?

Ještě než mléko vysadíte

Na úvod je třeba říci, že mléko a mléčné výrobky jsou součástí zdravé výživy. Mléko je zdrojem vápníku, bílkovin i vitamínu D. Zkrátka se jedná o zdroj velice prospěšných látek pro naše tělo, především kosti. Denní dávka pro dospělého člověka ať už v jakékoliv podobě by měla být 3 šálky.  Pokud se tedy rozhodneme mléko a mléčné výrobky přestat konzumovat, měli bychom vědět, jak tyto živiny nahradit. Dobrým zdrojem vápníku je třeba ovoce, losos či sardinky.  Pro vitamín D je to zase například pomerančový džus nebo rostlinná mléka.  Zvýšit budete muset i vejce a luštěniny kvůli produkci bílkovin.

Hubnutí a mléko

Jednou z hlavní motivací vyřazení mléka je hubnutí.  Úbytek váhy je však u každého jiný, na to pozor.  Záleží totiž na tom v jakém množství a v jaké formě jsme dříve mléko konzumovali. Je fakt, že někteří jsou na mléko citlivější, ale účinky se liší u každého jinak.  Pokud jste tedy jedli hodně sýrových toustů, hodně tučného nebo grilovaného sýra, po vynechání se úbytek váhy opravdu projeví.  Plnotučné výrobky obsahují více kalorií. Někdy ani jedinci, kteří trpí intolerancí laktózy, nemusí mléčné výrobky zcela vynechat a odstranit z jídelníčkuÚplně stačí snížit množství.

Ekzémy a mléko

O tom, že mléčné výrobky zhoršují náš stav pleti, žádné vědecké výzkumy neexistují, ale spousta lidí s ekzémy uvádí, že se příznaky zlepšili po vyjmutí mléka z jídelníčku.  Obecně platí, že pokud máte z kůží problémy, dietolog vám může sestavit eliminační dietu.  Někteří odborníci se dokonce domnívají, že hormony v mléčných výrobcích může hrát roli i při tvorbě akné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *