Očkování

Očkování proti chřipce ano nebo ne?

Ještě než nastane to pochmurné počasí, neměli byste zapomenout na důležitou věc a to nechat se očkovat proti chřipce.  Očkování proti chřipce sice není povinné, ale lidé se zdravotním omezením, chronicky nemocní pacienti nebo senioři by neměli brát možnost nákazy na lehkou váhu.  Očkování proti chřipce má totiž potenciál zachránit nejvíce lidských životů a to ze všech vakcín, které se v České republice používají.  A kde se tedy jít očkovat nebo kolik očkování stojí?

Co vlastně chřipka je?

Chřipka je akutní a nakažlivé onemocnění. Ze začátku se projevuje náhlým vyčerpáním nebo slabostí.  Mohou se objevovat bolesti hlavy a svalů či dýchací obtíže.  Vše ještě provázeno horečkou. Při léčbě příznaky odezní do 7 dní, ale únava může přetrvávat ještě několik dní i týdnů.  Někdy však může být chřipka život ohrožující, třeba když se toto virové onemocnění přidá k zápalu plic nebo ji prodělá člověk se slabým srdcem, pak může být chřipka i smrtelná.

Kde se nechat očkovat?

Absolvování očkování má smysl minimálně 2-3 týdny před kontaktem s virem chřipky. Nejvyšší jistotu tak máte před začátkem chřipkové sezóny, tedy před koncem září a začátkem října.  Ale i pozdější očkování je lepší než žádné.  Očkovat se můžete nechat ve zdravotních ústavech nebo různých očkovacích centrech.  Nejjednodušší je, však zajít za svým obvodním lékařem. Co se týká očkování u dětí, nedoporučuje se očkovat do půl roku věku.  Také pacienty alergičtí například na vaječnou bílkovinu, by se měli očkování vyhnout. Týká se to však jen některých vakcín, takže vám lépe poradí lékař, zda očkování v tomto případě podstoupit nebo nikoliv.  Nutno dodat, že vakcína vás chrání po dobu jednoho roku.

Kolik očkování stojí?

Pro osoby starší 65 let nebo chronicky nemocné osoby s přesně definovanou diagnózou, na kterou užívají léčbu, je vakcína u praktického lékaře zdarma. Ostatní mohou využít nárok na úhradu vakcíny z preventivního balíčku své zdravotní pojišťovny.  Cena vakcíny je různá, záleží totiž na tom, jestli pacient bude chtít využít trojvakcínu proti chřipce nebo nově čtyřvakcínu, která chrání až proti čtyřem typům chřipkových virů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *