Kvalitní ovoce a zelenina? Kde se dá sehnat?

Ovoce a zelenina

Pokud stále přemýšlíte, kde a jak správně nakoupit kvalitní ovoce a zeleninu, přečtěte si následující řádky. Dnes už není problém sehnat hezké plody, ale často nemají chuť a o jejich zdraví a kvalitě či výživové hodnotě lze často polemizovat.

První radou je, že je dobré ovoce a zeleninu kupovat pokud možno na farmářském trhu přímo od pěstitelů. Získáte tím mnohem kvalitnější a chutnější produkty. Mnoho z nás je ale odkázáno kvůli časové tísni na řadu supermarketů. Právě v supermarketech se často prodává zelenina a ovoce, které dozrává, nebo spíš už jen chytá barvu, v kamionu cestou z dalekých jižních krajů. Téměř všechna zelenina a ovoce jsou nedozrálé, případně zralé až moc. Navíc bez chuti. Nejlépe nakoupíte ráno a je dobré kupovat jen tolik, kolik spotřebujete.

Kupujte od drobných pěstitelů a prověřených velkoobchodů

Hledejte drobné pěstitele z přilehlých vesnic. Je-li u vás větší tržiště, zbystřete. Lukrativní místa většinou obsazují kšeftaři. Na trhu nenakupujte u obchodníků, kteří nabízejí všechno. Pokud se jedná o velkoobchod, který si své dodavatele vybírá a pečlivě je prověřuje, můžete pak od nich koupit vše od petržele a brambor přes jahody, hroznové víno, mango, bylinky či houby. Pokud je to prověřený velkoobchod ovoce a zelenina, dá se tam zajet i autem, nebo si případně zajistit zásobování od minimální objednávky 1 000 Kč. Sortiment je tak široký, že s tím nebudete mít problém.

Jak vybírat ovoce a zeleninu

Vybírejte podle vůně. Plně zralé ovoce a zelenina voní. Barva vás může často klamat. Když utrhnete jen načervenalé jahody, po čase mírně dozrají a chytí mnohem červenější barvu, ale nikdy už nenaberou tu správnou chuť a vůni, neobsahují ani potřebné živiny. Někteří prodejci mají produkty připravené k ochutnávce. Zkuste pak ovoce nebo zeleninu přetřít prsty, uvolnit ze stopky trochu šťávy, abyste tak poznali charakteristické aroma. Kvalitní ovoce a zeleninu zakoupíte i s orientací na sezónní produkty. Pokud jsou produkty z dovozu, opět platí, že je nutné mít prověřeného prodejce.

Berte i nať a nehleďte jen na krásu

Kupujte zeleninu i s natí, která není zvadlá. Správný trhovec vám nať rád odřeže, aby se vám vešla do tašky. Nejhezčí plod také není automaticky nejlepší. S dostatečným množstvím umělého hnojiva a postřiků se dají dělat hotová kouzla. Na oživení ovoce a zeleniny se někdy bohužel používá sprej, díky němuž se plody lesknou a mají mokrý vzhled. Původně je určen na květiny. I z těchto důvodů je třeba ovoce a zeleninu pečlivě omýt. Pokud časově nestíháte, zajistěte si zásobování v Praze a okolí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.