Med

Med jako přírodní zázrak: Krystalizace není na škodu

Jaký je nejznámější a nejdůležitější včelí produkt? Jasně, jednoznačně med. Jedná se o skvělou přírodní a přirozenou potravinu, kterou vytváří včely z nektaru. Tedy jde-li o květový med. Ten lesní vzniká z medovice. Včely sbírají buď nektar, nebo medovici a prostřednictvím výměšků hltanových žláz je proměňují na med. Dochází přitom k odpaření vody. Samotný med pak najdeme uskladněný v plástech. Z čeho je vlastně med složen? Proč krystalizuje a jaký je pastový med? Na tyto a některé další otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Z čeho se skládá med?

Med obsahuje hlavně monosacharidy, tedy glukózu a fruktózu. Jedná se o hroznový a ovocný cukr. Obsah takovýchto pro člověka dobře stravitelných jednoduchých cukrů se v medu pohybuje okolo 55 až 70 %. Jinak ale med obsahuje i další velmi ceněné látky. Jmenovat bychom mohli například:

  • enzymy,
  • bílkoviny,
  • aminokyseliny,
  • vitamíny,
  • draslík,
  • železo,
  • fosfor,
  • vápník,
  • mangan
  • a mnohé jiné.

Včely

Včely: Zdroj obrázku Pixabay.com

Krystalizace medu jako přirozený proces

Med tuhne, tedy krystalizuje. Jde o přirozenou záležitost. Tuhnutí se liší podle charakteru konkrétního medu. Po krystalizaci není problém med uvést do původního stavu tak, že se zahřeje v teplé lázni okolo 50 °C.Vrátil by se rychleji do původního stavu také při vyšší teplotě, ale došlo by ke ztrátě cenných látek. Ona krystalizace se řadí mezi jedny z důkazů pravosti medu.

Pastový med jako přirozená forma medu

Především květový med začíná krystalizovat vcelku rychle, a tak se mechanicky upravuje. Po 3 až 5 dnů se denně několikrát mechanicky míchá. Vzniká tak pastová konzistence, přičemž obsah látek v medu se nijak nemění. Pastový med je velmi oblíbený pro jednoduché roztírání na chléb.

Včelař

Včelař: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak skladovat med?

Ideálně v suchých a tmavých prostorách. Musí být v uzavřeném obalu, jinak pojme jak pachy, tak vlhkost z okolí. Dokonce dokáže i zkvasit.

Med jako přírodní lékárna

Léčivé účinky medu jsou známé již po dlouhá staletí. Vynikající je při onemocnění horních cest dýchacích, hojení ran, potížích se žlučníkem. Podpoří trávení a posiluje nervy. Zlepší také krevní oběh. Perfektní je jako rychlé doplnění energie. Na rozdíl od řepkového cukru jej rychle strávíme.

Med: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *