Muchomůrka červená jako známý houbový halucinogen

Muchomůrka červená

Když se zeptáte dětí na některé houby, nejspíše vám mimo jiné odpoví, že znají muchomůrku. Ano, právě muchomůrka červená se řadí mezi nejznámější tuzemské houby. Mnozí ji považují za nejjedovatější, ač tomu tak ve skutečnosti není. Přesto je doslova mystická a opředená nejrůznějšími legendami, jež se týkají hlavně halucinogenních stavů, jež dokáže vyvolat. Podívejme se tedy na tato povídání poněkud podrobněji. Zajímavá stoprocentně jsou, o čemž se ostatně sami přesvědčíte v následujících řádcích.

Božská houba indické Rgvédy

Muchomůrka červená je mnohdy považována za indickou božskou houbu. Ano, dnes jsou oblíbenější lysohlávky, tedy houbičky z rodu Psylocibe. Muchomůrka červená je ale považována za nejstarší a vůbec nejrozšířenější halucinogen, který kdy existoval. Lidé se jím intoxikobvali již v dobách dávno minulých. Ztotožňuje se s takzvanou sómou, tedy narkotikem ze starověké Indie. Lidé opojení účinky halucinogenů vstupovali do Gangy a spojovali se s bohy. Rgvéda hovoří mimo jiné o tom, že nejvyšší bůh Indra získal sílu právě po požití muchomůrky červené.    

Muchomůrka červená

Muchomůrka červená: Zdroj obrázku Pixabay.com

Halucinogen dalekého severovýchodu

Už šamani na Sibiři věděli, že muchomůrka byla díky svému vzhledu nezaměnitelná. Nedošlo tak k nechtěným otravám. Nicméně k těm chtěným docházelo, a to často i tak, že šamani pili moč lidí, již tuto houbu pozřeli. Způsobovala optické a sluchové halucinace. Příznaky přicházely zhruba 30 minut až 2 hodiny po pozření. Projevy otravy jsou typické. Jedná se o zmatenost, příchod závratí a celkové únavy. Člověk má sucho v ústech a otrava může trvat i 8 hodin. Někteří mykologové hovořili o tom, že třeň je jedlý, nicméně rozhodně se nevyplatí nic takového zkoušet.

Muchomůrka červená

Muchomůrka červená: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lapá mouchy

Muchomůrka červená dala jméno fakticky celému rodu muchomůrek. Původně se používaly k likvidaci otravných much. Klobouk se omáčel ve sladší vodě či v mléce. Mouchy si cucly a pak byly omámené a postupně umíraly.

Muchomůrka červená: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.