Lazarův syndrom: lidé, kteří se vstali z mrtvých

Smrt

Lazarův syndrom dopodrobna popsal v jedné ze svých hororových povídek Edgar Allan Poe. Osoba zemře a po lékařském ohledání je prohlášena za mrtvou. Nejeví žádné známky života, nedošlo k lékařské chybě – přesto po nějakém čase tato osoba „vstane z mrtvých“. Tomuto se říká právě Lazarův syndrom. Stalo se hned několik případů po celém světě, včetně 91leté Polky, která se probudila v márnici a hrobníka požádala o čaj.

Jak poznat smrt?

Ačkoli případ Polky rozhodně nebyl jediný, Lazarův syndrom je velice vzácný. Spousta lidí se bojí toho, že budou pohřbeni zaživa – to je také důvod, proč je potřeba zjistit, zda tělo projevuje známky života. Lékaři neumí přesně Lazarův syndrom vysvětlit. Jedná se o stav, kdy tělo nežije. Poté se ale náhle a zcela nečekaně začnou projevovat známky života u lidí, jejichž srdce se zastavilo. Tento stav je někdy označován také jako seberesuscitace. Tak trochu nám to připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista nebo jinou biblickou scénu, ve které Ježíš Kristus vzkřísil muže několik dní po jeho smrti.

Rakev

Foto: Pixabay

Návrat mezi živé

Doba, za kterou se většina lidí po diagnostikování smrti znovu probudí, je obvykle velmi krátká. V 82 % případů se lidé probudili do 12 minut od zastavení činnosti srdce. Přitom asi 45 % všech, kteří prožili Lazarův syndrom, nebylo po návratu mezi živé diagnostikován žádný vážný zdravotní problém. Všechny životní funkce se postupně vrátily a pacienti neutrpěli žádnou újmu. U některých lidí se ale návrat do světa živých odehrál až po několika hodinách od prohlášení za mrtvého.

Jak k seberesuscitaci dochází

To je stále předmětem sporu. Vědci nevědí, jak se to stane, že se někdo probudí z mrtvých a neví ani, u kterých osob by se Lazarův syndrom mohl vyskytnout. Existuje sice hned několik teorií, které ale bohužel nebyly dosud vědecky potvrzeny. Jednou z nich je opožděná reakce na léky podané během resuscitace (například adrenalin). Lazarův syndrom nesouvisí s posmrtnými reflexy, ke kterým dochází poměrně často. Jedná se o nekontrolované pohyby zemřelého.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-91-latka-ozyla-w-kostnicy-na-czym-polega-syndrom-lazarza,nId,5910161

Foto: Pixabay