Cesta ke zdravému jídelníčku vede přes omezení zpracovaných potravin

Rozhodli jste se nezdravé stravování odhodit v dáli jako ten pověstný Cyranův širák a vrhnout se na pestrý a vyvážený jídelníček? Děláte dobře, i když to zpočátku pro vás bude znamenat určité odříkání. Ale co byste pro své zdraví neudělali, že. Tak se pojďme společně podívat na to, jak byste se měli při nakupování a přípravě jídla nyní chovat.

Méně zpracovaných potravin

Základem zdravého jídelníčku je co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. To znamená omezit nejrůznější polotovary; tedy ty, co byly vařeny a konzervovány. Ty sice šetří čas, ale pro pravidelné stravování se moc nehodí. Většinou totiž obsahují zvýšené množství soli, cukru a konzervačních látek, které pro zdraví člověka nejsou nejlepší.

Vsaďte na celozrnné pečivo a těstoviny

Když si zvyknete jíst hnědou rýži, získáte z ní větší množství vlákniny, vitamínů a stopových prvků. Toto platí i pro celozrnné pečivo, případně celozrnné těstoviny. Jistě, chutnají jinak, ale jsou mnohem zdravější než ty z bílé mouky. Ta je zbavena obalů zrn i klíčků, takže jí chybí důležité vitamíny a minerály.

Foto: Pixabay

Když máte na něco chuť, udělejte si vegetariánské chipsy

Mlsná honí asi každého. Jenže na cestě za zdravějším stravováním byste měli zapomenout na pytlík bramborových chipsů k večernímu sledování televize. Správně byste si měli připravit vegetariánské chipsy z mrkve, červené řepy či cukety. Když je pokapete olivovým olejem, posolíte a dokřupava upečete, získáte zdravé mlsání.

Omezte uzeniny

Ke zpracovaným potravinám patří také uzeniny – salámy, šunky, slanina, párky. Nemusíte je úplně vyřadit z jídelníčku, ale omezit jejich spotřebu rozhodně ano. Existují i jiná jídla, která lze připravit na studenou večeři. Třeba tvarohová pomazánka na nejrůznější způsob, pomazánka z avokáda, vajíčkové nebo sýrové pomazánky. Asi to nebude chutnat jako párek s hořčicí, ale je to rozhodně zdravější.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-eat-less-processed-food

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.